Театърът на Шекспир "Глобус" и британците в Twitter решиха да докажат теоремата за безкрайните маймуни.
Авторите на експеримента си поставят за цел да напечатат пълните произведения на Уилям Шекспир с помощта на туитове на реални потребители, съобщава официалния блог на "Глобус".
Според теорията, абсолютно всяка абстрактна маймуна, натискайки случайни клавиши на пишеща машина, рано или късно, ще отпечата какъвто и да е текст, в случая - пиеса на Шекспир. Според някои вероятността една маймуна случайно да натпечата такава сложна като драма като "Хамлет" на Шекспир е толкова малка, че е малко вероятно да се случи за времето, което е минало от раждането на Вселената. Но за един безкрайно дълъг период от време това събитие ще се случи непременно.
В ролята на "маймуни" в експеримента ще станат реални потребители на Twitter. В театъра има пишеща машина, свързана към интернет. Устройството изчаква, докато някой от потребителите на мрежата публикува туит, съдържащ следващата дума в пиесата и след това я отпечатва. Така, дума по дума, авторите на експеримента очакват да бъдат написани всичките 37 пиеси и 154 сонета на Шекспир.
Експериментът може да се наблюдава на страницата на проекта в Twitter.
I'm typing The Complete Works of William Shakespeare, word by word, one Tweet at a time. #Shakespeare400 https://t.co/uxENhdOyZR
— CompleteTweets (@CompleteTweets) May 5, 2016
Предисторията на теоремата датира от произведенията на Аристотел и Цицерон, среща се и в трудовете на Блез Паскал и произведения на Джонатан Суифт, както и на някои от нашите съвременници. В началото на ХХ век Емил Борел и Артър Едингтън използват теоремата, за да покажат времевите мащаби, в които започват да действат законите на статистическата механика.
Теоремата разкрива неточността на интуитивната ни идея за безкрайност като голямо, но ограничено количество.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари