Изследователи от Европейската космическа агенция смятат, че опитите за хибернация при хора могат да започнат в рамките на едно десетилетие, което ще отвари възможности за пътуване в дълбокия космос.
Индуцираната хибернация може да направи едногодишните пътувания до Марс по-рентабилни и по-безопасни за астронавтите. Хиберниращите астронавти могат да запазят мускулната си и костна маса, за разлика от будните астронавти в условия на микрогравитация. Предварителните проучвания показват успех в предизвикването на анабиоза при нехиберниращи животни като плъхове, предизвикана от лекарства и промени в околната среда. Тази технология може да направи революция не само изследването на космоса, но и медицината, от интензивните грижи до трансплантациите на органи.
Европейската космическа агенция (EKA) смята, че човешката хибернация може да стане реалност до десетилетие. Дълго време разглеждан като научнофантастичен троп, хибернацията сега се изследва за практическа употреба в космически мисии. Дженифър Нго-Ан (Jennifer Ngo-Anh), координатор на EKA за изследване на хора и роботи, заявява, че опитите с хора могат да започнат до средата на 2030 г., при условие че има достатъчно финансиране.
Потенциалните предимства на хибернацията за пътуване в космоса са огромни. Хибернацията може да трансформира дългите мисии, като едногодишното пътуване до Марс, намалявайки нуждата от храна, вода и кислород. Астронавтите в анабиоза освен това ще изпитат по-малко мускулна и костна деградация в сравнение с тези, които са будни в микрогравитация. За разлика от пациентите, които се възстановяват от продължителни заболявания, животните, събуждащи се от хибернация, запазват високи нива на мускулен тонус и когнитивни способности.
Първоначалните проучвания върху животни вече са показали успех. Изследователите предизвикват хибернация при плъхове, използвайки невротрансмитерни препарати, комбинирани с намалено излагане на светлина и по-хладна среда. Въпреки че е обещаващо, поддържането на състоянието изисква постоянен контро, което поражда опасения за дългосрочни странични ефекти.
Последици за космоса и медицината
Потенциалните приложения на хибернацията надхвърлят изследването на космоса. В космоса анабиозата може да предпази астронавтите от радиация, основен проблем по време на дълги мисии.
Проучванията показват, че забавените клетъчни процеси по време на хибернация правят организма по-устойчив на увреждания. Ползите от хибернацията се простират и върху медицината. Пациентите в продължителна почивка на легло или медикаментозна кома страдат от бърза мускулна и костна загуба, но анабиозата може значително да забави разпада. Тази пауза може да спечели време за критични лечения, като трансплантация на органи или терапии за рак.
Има, разбира се, трудности и експерти като Юрген Берайтер-Хан (Jürgen Bereiter-Hahn) и Александър Чукер (Alexander Choukèr) подчертават някои от тях. Например, че хибернацията в космоса ще трябва да функционира без сложни системи за поддържане на живота. И все пак те остават оптимисти, цитирайки паралели с развитието на анестезията - широко използвана въпреки непълното разбиране на нейните механизми.
Пътят от опити върху животни до приложение при хора е дълъг, но с потенциала си да направи революция както космическите пътувания, така и медицината, човешката хибернация е по-близо от всякога до това да се превърне в реалност.
Справка: European space agency's hibernation (torpor) strategy for deep space missions: Linking biology to engineering; Alexander Choukér, Jürgen Bereiter-Hahn et al; Neuroscience & Biobehavioral Reviews https://doi.org/10.1016/j.neubiorev.2021.09.054
Източник: Astronauts could potentially hibernate in just 10 years, a researcher says, Kaylee; digitimed
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари