Нови опасни вируси са открити в бъбреците на прилепи в провинция Юнан, Китай

Ваня Милева Последна промяна на 25 юни 2025 в 00:00 1941 0

Прилепи в овощна градина.

Кредит Kuang et al., 2025, PLOS Pathogens , CC-BY 4.0 (creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

Прилепи в овощна градина.

Изследователи са открили два нови вируса в прилепи, които са тясно свързани със смъртоносните вируси Нипах и Хендра - патогени, които могат да причинят тежко възпаление на мозъка и респираторни заболявания при хората.

Констатациите предизвикват опасения относно предаването и разпространението на вирусите при хората чрез замърсени плодове, тъй като тези прилепи обитават овощни градини, където биха могли да разпространяват патогените чрез урината си.

Проучването, публикувано в PLOS Pathogens, анализира бъбречни тъкани от 142 прилепа от десет вида в провинция Юнан в продължение на четири години. Изследователите идентифицират общо 22 вирусни вида - 20 от които неизвестни досега - заедно с бактериални видове и паразитен организъм, който никога преди не е бил документиран.

Открити са роднини на смъртоносни патогени

Най-много тревога будят два хенипавируса, открити в плодови прилепи, живеещи близо до крайселски овощни градини. Тези вируси принадлежат към същия род като вирусите Нипах и Хендра, които причиняват тежко възпаление на мозъка и респираторни заболявания със смъртност от 35-75% при хората.

Един от новоидентифицираните вируси, Yunnan bat henipavirus 1, показва особено близко генетично сходство с човешките патогени. Той споделя 70,33-71,33% аминокиселинна идентичност с вирусите Нипах и Хендра в ключови протеини, което го прави най-близкият известен роднина на патогенните хенипавируси, открити досега.

"Тези открития разширяват разбирането ни за инфектома на бъбреците на прилепите, подчертават критичните зоонозни заплахи и подчертават необходимостта от всеобхватни, пълноспектърни микробни анализи на досега недостатъчно проучени органи, за да се оценят по-добре рисковете от разпространение от популациите на прилепи", заявяват авторите.

Географско значение

Откритието бележи първото откриване на пълни геноми на хенипавирусия в китайски прилепи, с особено значение предвид местоположението на Юнан. Югозападната провинция граничи със страни от Югоизточна Азия и е географски близо до Малайзия, където се появи за първи път през 1998-1999 г. вирусът Нипах, убивайки над 100 души.

Предишни проучвания са открили антитела срещу вируси, подобни на Нипах, при прилепи в множество китайски провинции, включително Юнан, което предполага широко разпространение на вируса. Това проучване обаче предоставя първите доказателства в геномния мащаб за разнообразието на хенипавирусите в Китай и потвърждава техния зоонотичен потенциал.

Рискове от предаване

Изследователите откриват тези опасни вируси най-вече в плодни прилепи, обитаващи овощни градини близо до селища. Тъй като хенипавирусите могат да се разпространяват чрез урината на прилепите, тази близост създава обезпокоителни сценарии за излагане на хора чрез консумация на замърсени плодове.

Тестването разкрива наличието на вируси в множество органи в заразените прилепи, въпреки че бъбреците показват значително по-високо вирусно натоварване от тъканите на сърцето, черния дроб, белите дробове или червата. Забележително е, че мозъчната тъкан не съдържа откриваем вирус, което предполага, че бъбреците служат като основно място за репликация.

Основните проблеми, свързани с предаването, са:

  • Плодоядните прилепи обитават селски овощни градини с директен достъп до човешки хранителни източници;
  • Разпространение на вируса чрез урина на прилеп, замърсяваща овощни култури;
  • Високите вирусни концентрации в бъбреците на прилепите увеличават замърсяването на околната среда;
  • Географска близост до региони, където преди това се е появявал Нипах;
  • Доказателства за вирусна репликация в множество органи на прилепите.

Открити са множество микроби

Освен заплахата от хенипавируса, изследователите са идентифицирали множество други микроорганизми в бъбреците на прилепите, на които преди това не е обръщато достатъчно внимание. Проучването е разкрило 20 нови вирусни вида от 12 семейства, както и бактериални видове, включително новооткрития Flavobacterium yunnanensis.

Най-интригуващото е, че изследователите откриват протозоен паразит, предварително наречен Klosiella yunnanensis, заедно с доказателства, че някои от засечените вируси всъщност заразяват този паразит, а не самите прилепи. Това откритие подчертава сложните екологични взаимоотношения в микробните съобщества, свързани с прилепите.

Изследването представлява първата цялостна характеристика на инфектомите на бъбреците на прилепите, разкривайки, че тези органи съдържат различни микробни общности в сравнение с преди това изследвани тъкани на прилепи, като изпражнения или ректум.

Последици от наблюдението

Констатациите подчертават критични пропуски в настоящите усилия за наблюдение на заболяванията, които са фокусирани предимно върху проби от прилепни изпражнения, като до голяма степен игнорират други органи. Тъй като патогените, свързани с бъбреците, могат да се отделят чрез урината, бъдещото наблюдение трябва да включва вземане на проби както от бъбреците, така и от урината, за да се оценят всеобхватно рисковете от предаване.

Проучването също така показва, че обединяването на проби, макар и практично за широки проучвания, може да замъгли откриването на микроби с ниска концентрация и да попречи на точната оценка на коинфекциите при отделните животни. По-подробното индивидуално вземане на проби би могло да разкрие допълнителни заплахи, които понастоящем са скрити в обединените данни.

Предвид близостта на тези прилепи, пренасящи вируса, до селища и източници на храна, засиленото наблюдение става критично важно за предотвратяване на потенциални събития на разпространение, които биха могли да предизвикат бъдещи пандемии, подобни на миналите огнища на хенипавирус в Малайзия и Австралия.

Справка: Kuang G, et al. Infectome analysis of bat kidneys from Yunnan province, China, reveals novel henipaviruses related to Hendra and Nipah viruses and prevalent bacterial and eukaryotic microbes.PLOS Pathogens (2025). DOI: 10.1371/journal.ppat.1013235

Източник: Dangerous Viruses Related to Deadly Nipah Found in Chinese Bats, SciChi, ScienceBlog.com

    Най-важното
    Всички новини