Учени откриха досега неизвестен вид вирус на Ебола, наречен Бомбали вирус, който се носи от най-малко два вида прилепи в Сиера Леоне (Бомбали е област в северната част на страната).
Това е първият вирус на Ебола, открит при животни, преди да бъде открит при хората, съобщава Live Science.
Констатациите на изследователите са публикувани на 27 август в списание Nature Microbiology.
Въпреки че изследователите смятат, че вирусът е способен да зарази хората, не е ясно дали може да причини заболяване.
Бомбали вирусът се свързва с петте вече известни вида вируси на Ебола в род Ebolavirus, наречени на името на местата, където вирусът е открит за пръв път: Заир, Бандибъгио (Bundibugyo - град в Уганда), Судан, Тай форест (Taï Forest - национален парк в Кот д'Ивоар и Рестън вирус (кръстен на Рестън (Reston), Вирджиния, САЩ). За тези пет, с изключение на Рестън вируса, се знае, че причиняват тежко и често фатално заболяване при хората.
Най-опустошителното огнище на Ебола в съвременната история е причинено от заирския вирус и продължава от 2013 г. до 2016 г. в Гвинея, Сиера Леоне и Либерия. През това време повече от 28 000 души са заразени с Ебола и умират 11 325. И последната епидемия на Ебола, която започна в началото на август в провинция Северно Киву на Демократична република Конго, също е причинена от заирския вирус, според Световната здравна организация.
Определянето на източника на вируса на Ебола затруднява учените, дори и след четири десетилетия на изследвания. (Вирусът е открит през 1976 г., съгласно Центровете за контрол и превенция на заболяванията) Резервоарът или организмът, в който вирусите естествено живеят и възпроизвеждат, все още не са известни. Предишни изследвания представят силни доказателства, че прилепите са основният резервоар, но досега учените не успели да изолират и възстановят пълния геном на вируса Ебола от прилепите.
"Ако искате да предотвратите епидемия на Ебола, важно е да знаете кои видове са гостоприемници и да се отървете от вируса", коментира Трейси Голдщайн (Tracey Goldstein), съавтор на изследването и асоцииран директор на Университета в Калифорния, Дейвис. "Тогава можем да помогнем като целенасочено променим поведението [на тези животни], за да можем да защитим хората, което е основната цел на нашата работа".
В това проучване учените откриват четири прилепа, които дават положителен резултат за вируса Ебола - всички други проби от животни са отрицателни. Тези прилепи са уловени в три обитавани от хора жилища, където в радиус от 20 километра се отглежда добитък и култури за местна консумация. Три от прилепите са от вида Chaerephon pumilus, а единият е Mops condylurus. И двата вида са широко разпространени в цяла Африка и често живеят в близост.
Когато екипът секвенира генома на вируса Ебола, изследователите откриват, че вирусът е достатъчно различен от предишните идентифицирани вируси Ебола, което означава, че са попаднали на нов вид. Изследователите го назовават на мястото, където го откриват за първи път - районът Бомбали в Сиера Леоне.
Въпреки че вирусът Бомбали е намерен досега само при прилепите, учените откриват свързващ протеин, който би улеснил трансфера на вируса в човешките клетки, което предполага, че е възможна инфекция и при хора. Но няма доказателства, че ако вирусът зарази хора, това ще причини някакви симптоми. Не е ясно дали вирусът Бомбали ще се държи по-скоро като вируса Рестън, който не причинява заболяване при хората или заирския вирус, който причинява тежки заболявания.
Авторите на изследването посочват, че целта на тяхната работа е да не предизвикват паника или страх от прилепите. Тези животни играят важна роля в екосистемата като опрашители и разпръсквачи на семена и като хранещи се с насекоми, пищат авторите. Предишни проучвания показват, че убиването на прилепи не намалява предаването на болестите, а вместо това може да увеличи броя на уязвимите прилепи и да стимулира предаването на болестта.
Миналата година екип учени от EcoHealth Alliance състави каталог на всички познати вируси, преминаващи от животните към хората и определи кои от тях са най-опасни за прехвърляне върху хората. Моделите показаха, че вероятността от заразяване със зоонозни вируси зависи силно от самите видове и тяхното разположение по земния глобус. Най-голям брой вируси, опасни за човека, се оказа, че се пренасят от прилепите.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари