Забележителна връзка между развитието на мозъка и поведенческите проблеми при хората са открили учени от университета в Кеймбридж, съобщи The Guardian.
Чрез скенер, изследователите открили структурни промени, които определят разлики между мозъците на младите мъже с антисоциални поведенчески проблеми и тези на техните по-добре възпитани връстници. Те разгледали няколко вариации като дебелината на мозъчната кора и нарушения във външния слой на нервната тъкан, които могат да са резултат от анормално развитие още в пренаталния период.
Докато изображенията показват как двете групи мозъци се различават, сканирането може да помогне за идентифицирането на лица със специфични проблеми на развитието, които са в основата на антисоциалното поведение.
Водени от невролога Лука Пасамонти (Luca Passamonti), изследователите са сканирали мозъците на 58 младежи на възраст между 16 и 21 години, диагностицирани с поведенческо разстройство, което варира от агресивно и деструктивно поведение, към кражби, лъжи, носене на оръжие или оставане навън за цяла нощ.
В сравнение със сканиранията на 25 здрави доброволци на същата възраст, учените забелязали ясни различия. Така например тези, диагностицирани с поведенческо разстройство, преди 10-годишна възраст са имали подобни вариации в дебелината на мозъчната кора.
По думите на Пасамонти, проблемите, с които се сблъскват хората още през детството, са породени от мозъчни нарушения, но и причиняват нови, като забавят развитието на кората на главния мозък.
Мозъците на мъжете, диагностицирани с поведенчески проблеми в юношеството, се различават и по друг начин. Скенерът при тях показва малко сходства в кортикалната дебелина. Според екипа, той може да възникне при „подрязване“ на невроните и връзката помежду им.
Констатациите са толкова любопитни, че Пасамонти е проверил отделна група от млади мъже в Саутхемптън. Изображенията от 37 доброволци с поведенчески проблеми и 32 здрави мъже показват абсолютно същите промени в мозъчната структура.
Учените посочват, че това откритие все още не дава ясни изводи за първопричините и конкретната връзка при явлението. Те обаче се надяват, че изследването ще помогне занапред при лечението и предотвратяването на поведенчески проблеми.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари