Поредното противоречиво проучване, свръзващо флуорида и IQ. Дебатът продължава

Резултатите от проучването за флуорида са "нелепи", казват експерти

Ваня Милева Последна промяна на 17 март 2025 в 00:00 1488 0

чаша вода

Кредит Rawpixel (CC0 1.0)

Ново противоречиво проучване за връзка между флуорида и IQ на децата предизвиква скептицизъм

Ново малко, но продължило десетилетие проучване на въздействието на флуорида в питейната вода в Бангладеш, което предполага връзка между химикала и по-ниски когнитивни способности на децата, се добави волно или неволно към засилващия се дебат за флуорирането на водата, но предизвика недоумение у други експерти.

Проучването е дело на екип от Института по медицина на околната среда към високоуважавания шведски институт "Каролинска“; Катедрата по женско и детско здраве към Университета в Упсала, също в Швеция, и Отдела за майчино и детско здраве към Международния център за изследване на диарийните заболявания в Дака, Бангладеш.

В статията, току-що публикувана в списанието със свободен достъп Environmental Health Perspectives, изследователите твърдят, че излагането на флуорид плода или в детска възраст може да намали коефициента на интелигентност при децата от Бангладеш.

Проучването проследява 500 майки от Бангладеш и техните деца, като взема проби от урината на майките преди раждането и от децата на 5 и 10 години. Познавателните способности на децата са тествани по същото време, когато са взети пробите.

Водещият автор Таранбир Сингх (Taranbir Singh) заявява, че 10-годишните деца с повече от 0,72 мг/л флуорид в урината са имали по-ниски когнитивни способности от децата с по-малко флуорид в урината, като най-силно изразени са били асоциациите за уменията за вербално разсъждение и способността за интерпретиране и обработване на сетивни данни.

Противоречиви резултати

Тези резултати са в противоречие с други, много по-големи и продължителни шведски проучвания и други изследвания в световен мащаб.

Друго проучване на Университета в Упсала от 2021 г., което разглежда конкретно ефектите на флуорида в питейната вода върху коефициента на интелигентност, проследява 700 000 шведски деца до зряла възраст, като проверява когнитивните способности с множество тестове за коефициент на интелигентност и училищни резултати, както и последващите доходи на възрастните.

Швеция не добавя флуорид към питейната вода, но естествените нива варират от 0 до 4,1 мг/л, разказва д-р Линуц Агеборн (Linuz Aggeborn) водещият автор на документа от 2021 г..

В проучването се казва, че децата с по-висок прием на флуорид е по-вероятно да си намерят работа като възрастни и да постигнат по-високи средни доходи, защото имат по-добри зъби, и се казва, че няма доказателства, че нивата на флуорид влияят на когнитивните способности.

Флуоридът е естествен елемент, който се среща често във водата, храната, почвата и скалите. 

Подобни резултати са открити и в Австралия (където се добавя в питейнатс вода от 50-те години на миналия век), в проучване, в което са използвани данни от Националното проучване на оралното здраве на децата през 2012-2014 г., с проследяване през 2022-2023 г. Водещият автор, професор Лок До (Loc Do) от факултета по стоматология към Университета на Куинсланд, заявява, че изследването предоставя "последователни доказателства, че излагането на флуорид в ранна детска възраст не влияе върху когнитивното невроразвитие".

Д-р Майкъл Фоли (Michael Foley), бивш председател на Асоциацията на зъболекарите в Куинсланд, изтъква, че резултатите на децата от Куинсланд по NAPLAN (Национална програма за оценяване - грамотност и смятане) са се повишили след въвеждането на широко разпространената флуоризация през 2008 г. "Децата във флуорираните градове Таунсвил и Бризбейн не изглеждат по-различно от децата в нефлуорираните градове Кернс, Маккей и Рокхамптън.“

"Сингапур и Хонконг също флуорират питейната си вода, а за техните деца е известно, че са сред най-интелигентните в света."

"Как би могло да се случи всичко това, ако флуоридът влияе неблагоприятно на когнитивните функции. Наистина ли някой вярва, че възрастните в останалата част на Австралия (до голяма степен флуорирана от 60-те и 70-те години на миналия век) са по-глупави от възрастните в Куинсланд (до голяма степен нефлуорирана до 2008 г.? Разбира се, че не. Идеята е абсурдна.“

Проблемът с флуорирането в САЩ. Проучването от януари

Проблемът с флуорирането привлече вниманието напоследък заради това, че Робърт Ф. Кенеди-младши, избраният от новоизбрания президент Тръмп да ръководи Министерството на здравеопазването, е откровен критик на флуорирането.

Метаанализ, публикуван през януари т.г. в списание JAMA Pediatrics разпали още повече политизираната полемика относно широко разпространената практика за добавяне на флуорид към водата.

Това проучване, преглеждащо предишни изследвания за безопасността на флуорида за деца, установи леко намаляване на IQ резултатите като цяло с увеличаване на нивата на експозиция на флуор. Но авторите тогава признават, че много от документите, включени в новия анализ, имат "висок риск от пристрастия" и заявяват, че работата им не е предназначена да се правят изводи за последиците за общественото здраве от флуорирането на водата в САЩ.

"То не добавя никаква нова информация. Но въпросът се политизира. Друг проблем е, че някои хора си играят с данните по различен начин, за да отговарят на целите си", обяснява Лок До.

Лок До, зъболекарят и епидемиолог от Университета на Куинсланд, пита защо метаанализът не включва проучвания от страни с подобни програми за флуориране на водата като Съединените щати: Австралия, Швеция, Дания или Испания.

Говорител на авторите на новото проучване в Националния институт по здравни науки за околната среда все още не е отговорил на списък с въпроси към момента на публикуването.

Кайла Тейлър (Kyla Taylor), здравен учен в Националния институт по екологични науки, който ръководи проучването, казва, че метаанализът "не разглежда ползите от флуорирането на водата и не е предназначен да се справи с по-широките последици за общественото здраве от флуорирането на водата в Съединените щати. Метаанализът е важен принос за разбирането на безопасната и ефективна употреба на флуорид и може да информира бъдещи оценки на риска и ползата от употребата на флуорид за оралното здраве на децата."

JAMA Pediatrics публикува проучването заедно с две редакционни статии - едната го подкрепя и една го критикува.

"Като се има предвид предметът на изследването, списанието покани редактори от експерти, за да осигурят интерпретация и баланс", заявява Джен Зейс (Jen Zeis), директор на JAMA Network комуникации и ангажираност.

Двете редакционни статии показват "общото разделение в областта като цяло", коментира Кевин Клат (Kevin Klatt), изследовател и регистриран диетолог в Калифорнийския университет, Бъркли.

Макар систематичните прегледи и метаанализите може да са по-показателни от отделните проучвания, немалко експерти отбелязват, че те не са без потенциални пристрастия.

"Има хора, които се стремят да докажат, че флуоридът е опасен, с намека, че вероятно трябва да намалим излагането на флуорид, а има и други хора, които смятат, че литературната база за неврокогнитивни вреди е твърде слаба, за да се действа, като се имат предвид ползите от флуорида за резултатите за здравето на зъбите."

"Хората смятат, че целта на систематичните прегледи е да бъдат обективни, но аз не мисля, че това е напълно вярно", отбелязва Клат, допълвайки, че често има "субективни решения дали да се вземе предвид едно или друго проучване, което повишава или понижава риска от пристрастия".

"Трябва да имаме този добър диалог. Искаме да стигнем до истината. Предизвикателството е, че хората са на лагери и не вярват на другата страна", коментира Марк Мос (), зъболекар и епидемиолог, който е автор на метаанализ от 2023 г. "Не мисля, че хората са зли и от двете страни. … Но мисля, че може да е трудно за обществеността да го усвои и ще има много въпроси."

Справка:

  1. Prenatal and childhood exposure to fluoride and cognitive development: findings from the longitudinal MINIMat cohort in rural Bangladesh, Taranbir Singh, Klara Gustin, Syed Moshfiqur Rahman, Shamima Shiraji, Fahmida Tofail, Marie Vahter, Mariza Kampouri, and Maria Kippler; Environmental Health Perspectiveshttps://doi.org/10.1289/EHP1453 
  2. Taylor KW, Eftim SE, Sibrizzi CA, et al. Fluoride Exposure and Children’s IQ Scores: A Systematic Review and Meta-Analysis. JAMA Pediatr. 2025;179(3):282–292. doi: 10.1001/jamapediatrics.2024.5542
  3. Fluoride Exposure and Children’s IQ Scores; A Systematic Review and Meta-Analysis; Kyla W. Taylor, Sorina E. Eftim,  Christopher A. Sibrizz, et al; JAMA Pediatr. 2025;179(3):282-292. doi: 10.1001/jamapediatrics.2024.5542
  4. Association between low fluoride exposure and children's intelligence: a meta-analysis relevant to community water fluoridation; Jayanth V. Kumar, Mark E. Moss, Honghu Liu, Susan Fisher-Owens et al; Public Health, Volume 219, 2023, Pages 73-84, ISSN 0033-3506, https://doi.org/10.1016/j.puhe.2023.03.011 

Източници:

Fluoride study results “ludicrous” says expert, Сosmos magazine

What to know about a controversial new study on fluoride and IQ, Stat news

    Най-важното
    Всички новини