Робърт Кенеди младши, потенциално влиятелна фигура, ако Доналд Тръмп спечели изборите в САЩ, нарече флуорида "промишлен отпадък" и иска да бъде премахнат от питейната вода.
Ако бъде избран, Доналд Тръмп ще настоява за премахване на флуорида от питейната вода още в първия си работен ден, заяви в събота бившият независим кандидат Робърт Кенеди-младши.
Кенеди, виден привърженик на опроверганите твърдения за здравето, на когото Тръмп обеща, че ще се "грижи за здравето" в неговата администрация, направи декларация в X (бивш Туитър), заявявайки, че флуоридът е "промишлен отпадък", свързан с различни здравословни проблеми.
Флуоридът е съединение, което естествено присъства в подпочвените води, водоизточниците и растенията. Добавянето на ниски нива на флуорид към питейната вода се счита за едно от най-големите постижения на общественото здраве през XX в. заради ролята му за предотвратяване на кариеса.
Какво представлява флуоридът?
Флуоридът е минерал, който се среща широко в природата и се отделя от скалите в почвата и водата. Някои растения, включително употребяваните от хората, например чаят, абсорбират и концентрират флуорида.
"Това не е промишлен отпадъчен продукт. Това е естествено вещество", обяснява професор Оливър Джоунс (Oliver Jones), професор по химия в университета RMIT.
Флуоридът се добавя към питейната вода и пастата за зъби от десетилетия, тъй като укрепва зъбите и предотвратява появата на кариеси.
Когато флуоридът се вгради в зъбния емайл, той образува минерал, наречен флуорапатит, който е по-устойчив на киселини, посочва професор Лок До (Loc Do), професор по дентално обществено здраве в Университета на Куинсланд. "Това прави емайла по-устойчив на бактериите, които причиняват кариес", допълва професорът.
Безопасната граница на флуорида в питейната вода, определена от Световната здравна организация, е 1,5 мг флуорид на литър вода - или 1,5 части на милион. Обичайната концентрация на флуорид в обикновената паста за зъби е между 1000 и 1500 части на милион.
От колко време флуоридът се добавя в питейната вода?
В началото на 1900 г. зъболекарите забелязват, че процентът на кариесите е по-нисък в районите, където хората имат петнисти оцветявания по зъбите - състояние, причинено от излишък на флуорид и известно днес като зъбна флуороза. Те осъзнават, че в районите с естествено по-високо съдържание на флуорид във водата има по-ниски нива на кариес.
През 1945 г. Гранд Рапидс, Мичиган, става първото място в света, което добавя флуорид към питейната си вода. Флуорирането в САЩ не е задължително и се извършва на доброволен принцип, но към 2012 г. повече от 67 % от цялото население на САЩ има достъп до флуорирана чешмяна вода.
През 2011 г. Министерството на здравеопазването и човешките ресурси на САЩ понижи препоръчителното ниво на флуорид в питейната вода до 0,7 мг флуорид на литър - 0,7 частици на милион. В продължение на пет десетилетия преди това горната граница е била 1,2.
Има ли флуоридът във водата някакво въздействие върху здравето? Безопасен ли е той?
Редица международни здравни агенции са одобрили флуорида в питейната вода като ефективен и безопасен. Американският Център за контрол и превенция на заболяванията определи флуорирането като една от 10-те големи мерки за опазване на общественото здраве през XX век.
Противно на твърденията на Кенеди, проучванията не са открили доказателства, свързващи флуорида в обикновената питейна вода със заболявания като остеопороза, костни фрактури или рак.
Както при всяко химическо съединение, приемът на флуорид във високи количества може да има неблагоприятни последици, като например скелетна флуороза - състояние, при което флуоридът се вгражда в костите, и зъбна флуороза. Те се проявяват само при хронично излагане на флуорид на много по-високи нива от безопасните граници за пиене.
"Всичко е отрова при достатъчно високи нива - дори водата", отбелязва Джоунс.
През август Националната токсикологична програма на САЩ публикува преглед, в който се посочва връзката между излагането на флуорид над 1,5 мг флуорид на литър вода и по-ниския коефициент на интелигентност при децата. Експертите обаче изтъкват, че липсват висококачествени изследвания по темата.
"Някои проучвания ... бяха счетени за такива с висок риск от отклонение в други систематични прегледи", заявява проф. До. Собствените изследвания на До не са установили връзка между пиенето на флуорирана вода преди петгодишна възраст и промените в поведенческото развитие или изпълнителното функциониране.
Кои държави добавят флуорид във водата?
Десетки държави изкуствено флуорират питейната вода. Към 2012 г. около 435 млн. души по света имат достъп до вода с флуорид в препоръчителните количества.
САЩ, Великобритания, Канада, Нова Зеландия, Австралия и Бразилия са сред страните, които добавят флуорид във водата поне в някои региони.
Професор До изтъква, че добавянето на флуорид във водата е добър метод за намаляване на социално-икономическото неравенство в областта на денталното здраве. "Това е пасивен начин за намаляване на зъбния кариес".
Преди и след третиране с флуорид, основен елемент на превантивната стоматология. Кредит: Parkdale Dental
Какво може да се промени, ако Доналд Тръмп спечели изборите в САЩ?
Кенеди, който Доналд Тръмп обеща да постави начело на здравни институции, съобщи в събота, че ще настоява за премахване на флуорида от питейната вода още в първия си работен ден, ако бъде избран за президент.
Кенеди се превърна в един от основните поддръжници на Тръмп, след като се отказа от участие като независим кандидат. В неделя Тръмп заяви пред NBC News, че двамата с Кенеди не са разговаряли за флуорида, но че планът "му звучал добре".
Къде в миналото флуоридът е бил премахван от водата и какъв е бил ефектът?
Властите в няколко страни са премахнали флуорида от питейната вода с обществен мандат, като например в Калгари, Канада, през 2011 г., или с министерски указ, като например в Израел през 2014 г.
Проучванията показват, че след прекратяването на флуорирането в Калгари се е увеличил броят на зъбните кариеси при децата, докато в Израел процентът на стоматологичните процедури се е увеличил значително. Предвижда се Калгари да въведе отново флуориране през 2025 г.
Германия спира флуорирането на водата си през 70-те години на миналия век и никога не го въвежда отново, но от 1991 г. продава сол с добавен флуорид.
В България не се добавя допълнително фрлуорид в питейната вода. За дезинфекция на питейната вода в района на София не се използва флуор. Питейната вода в София съдържа около 0,07 мг на литър флуориди, което е около 20 пъти по-малко от допустимите стойности по данни на Софийска вода.
Източник: Explained: what is fluoride and why is it in drinking water?, The Guardian
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари