Музиката вече се признава за ценен инструмент в медицината, особено за хора с деменция. Проучванията показват, че музиката може да помогне на пациентите да се почувстват по-добре.
Лечебната сила на музиката
През последните години учените откриват, че музиката може да бъде ефективна част от лечението на различни здравословни проблеми. Освен че помага при лечението на рак и овладяването на хроничната болка, музикалната терапия оказва значително влияние върху хората с деменция.
Тя може да помогне за облекчаване на чувството на тревожност и депресия, като прави живота по-приятен както за пациентите, така и за техните близки. Преди около десет години изследователи са установили, че слушането на музика активира много различни части на мозъка, посочва The Conversation.
Включени са лимбичната система, която отговаря за емоциите и паметта; когнитивните области, участващи в ученето и разбирането; и моторните области, които ни помагат да се движим.
Учените са научили, че музиката може да помогне за регенериране на мозъчните клетки и за възстановяване на връзките, които може да са увредени при хора с деменция. Уврежданията в мозъка често могат да бъдат причинени от деменция, което води до загуба на паметта и други проблеми.
Ролята на музиката за паметта и емоциите на пациентите с Алцхаймер
Неотдавнашни проучвания показват тясна връзка между болестта на Алцхаймер, често срещана форма на деменция, и определени области на мозъка, които съхраняват музикални спомени. Тези области изглежда са по-устойчиви от други и помагат на хората да запазят спомените си, свързани с любимите им песни, дори когато цялостната им памет избледнява.
Слушането на музика може също така да помогне на хората да се справят с моментите на объркване, особено в късния следобед и вечер, явление, наречено "слънчев залез". По това време хората стават по-възбудени и объркани. Музиката може да осигури комфорт и да помогне за облекчаване на тези усещания.
Скорошно проучване на Института за изследване на музикотерапията в Кеймбридж също така установява, че слушането на любима музика може да доведе до промени в сърдечния ритъм и движенията на хората с деменция.
Когато слушат музика, сърдечният им ритъм се променя и те често пеят заедно с нея или си спомнят стари истории, свързани с песните. Тези реакции показват как музиката може да повлияе не само на емоциите, но и на физическите движения и припомнянето на спомени.
Справка: Paul Fernie et al; Preferred music listening for people living with dementia: Two home-based case studies discussing compilation process, autobiographical and biophysical responses, Geriatric Nursing, Volume 59, 2024, Pages 440-452, ISSN 0197-4572, https://doi.org/10.1016/j.gerinurse.2024.07.022
(https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0197457224002209)
Източник: Music's Role in Treating Chronic Pain, Dementia; Madz Dizon, Science Times
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари