SpaceX успешно приземи първата степен от своята ракета Falcon 9 на площадката в Кейп Канаверал, след като стартира и достави всичките 11 сателита на Orbcomm OG2 на определените им орбити.
Собственикът на космическата компания Илон Мъск има за какво да е доволен. Безопасното приземяване на първата степен на ракетата Falcon 9 бе голям проблем и за първи път това стана на суша след предишните неуспешни опити върху платформа на вода.
"Добре дошлa отново, бейби!" - написа Mъск в туитър след кацането.
"Това е революционен момент", заяви по-късно Мъск пред репортери. "Никой досега не е връщал ракета от орбитален клас непокътната."
Служителите на SpaceX посрещнаха гладкото приземяване девет минути след излитането с овации и ръкопляскания.
Многократната употреба на ракетата значително ще снижи разходите за полетите.
С тази мисия Falcon 9 достави 11 сателита до ниска околоземна орбита за Orbcomm, водещ световен доставчик на комуникационни и интернет услуги.
Стартът се извърши рано сутрин в 21:00 ET (4:00 българско време) от Комплекс 40 в Кейп Канаверал и успя да осъществи основната си задача - за първи път в историята на космонавтиката да приземи обратно първата степен на ракетата на стартовия космодрум.
Планът:


И историческото кацане:
Кадър от перфектното кацане.
Още по темата
Космос
SpaceX публикува висококачествени снимки на излитането и кацането на Falcon 9 (галерия и видео)
Космос
Шефът на Amazon се заяжда в туитър с успеха на SpaceX
Космос
Видео: Излитането и кацането на ракетата на SpaceX















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"