Наградата на БАН ще се връчва всяка година в една от следните три области – природо-математически и инженерни науки, науки за живота и социални и хуманитарни науки.
Отличието тази година се присъжда в областта на природо-математическите и инженерни науки. Първият носител е акад. Вася Банкова.
Шестима световноизвестни учени участваха в това състезание, обяви председателят на Комитета за определяне на наградата акад. Христо Цветанов и връчи статуетка, изработена от доц. Емил Бачийски от Националната художествена академия.
Акад. Вася Банкова е български учен с впечатляваща изследователска дейност и оригинални научни приноси върху пчелния клей и е ръководител на световноизвестна българска научна школа. Работи в Института по органична химия с Център по фитохимия на БАН.Акад. Вася Банкова получава наградата за нейните оригинални и световно признати научни приноси по химия на биологично-активните природни вещества (създаване на нова концепция и нови подходи за прополиса като природен продукт с изменчив химичен състав, зависещ от растителния източник; доказване на въздействието на прополиса като сложен и комплексен природен продукт, а не толкова на една или друга негова съставка; изграждане на Стратегия за дерепликация на типа прополис според растителния източник на базата на газхроматографски – масспектрален анализ, в търсене на нови биоактивни вещества).
Научните постижения имат и реализирани приложения със значителен социален ефект – създаване на нова концепция за стандартизация и качествен контрол на прополиса, приета и препоръчана за световно прилагане от Международната комисия по меда, и разработване на метод и създаване на водоразтворима форма на прополис, защитена от Патентното ведомство на Република България като „полезен модел“.
Процедурата по определяне на Голямата награда на БАН се организира и ръководи от Събранието на академиците и член-кореспондентите на БАН (САЧК). Голямата награда за наука на БАН се присъжда на учен от българска научна организация или българско висше училище за изключителни постижения в областта на науката, получили високо международно признание.
Празнично слово изнесе председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски. Кредит: БАН
Наскоро БАН отбеляза 155 г от създаването си с тържествено събрание и концерт, което се проведе в сградата на Софийската опера и балет.
"Със своя академичен състав, представляващ около 15 % от научния потенциал на страната, БАН създава почти 40% от националния научен продукт. Учените в БАН изпълняват 40% от проектите по рамковите програми на Европейския съюз, сега са ангажирани и в програмите за възстановяване, а регионалните академични центрове обединяват в тази дейност изследователи от цялата страна. Като съветници на нацията, ние развиваме наука на високо световно ниво в полза на обществото и сме жизненоважен ресурс, на разположение на българските държавни институции“, заяви председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, поздравявайки учените и гостите на празника.
Академик Ревалски припомни, че БАН е водещият научен център в България, в който се провеждат научни изследвания на световно равнище.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари