Пренаселеност, манипулативна политика, дисбаланс на обществената власт, пристрастяващи наркотици, още по-пристрастяващи технологии: тези и други развития тласнаха не само демокрацията, но и самата цивилизация до ръба. Или поне такова е виждането на писателя Олдъс Хъксли и той го съобщава в Интервюто на Майк Уолъс през 1958 г. (Можете също да прочетете тук).
"Има редица безлични сили, които ни тласкат към все по-малко свобода", заявява Хъксли на все още не много известния водещ на новините, "и аз също мисля, че има редица технологични устройства, които всеки, който желае да използва, може да използва, за да ускори този процес на излизане от свободата, на налагане на контрол."
Най-известният роман на Хъксли "Прекрасният нов свят" остава актуален от първото си публикуване през 1932 г. Той се появява в шоуто на Уолъс, за да популяризира Brave New World Revisited (на български "Обратно към Прекрасния нов свят"), публикуван за първи път като "Врагове на свободата"), колекция от есета за това колко по-бързо от очакваното реалният свят е започнал да прилича на антиутопията, която си е представял четвърт век по-рано.
Някои от причините зад неговите мрачни прогнози сега изглеждат преувеличени - той посочва, че "в слаборазвитите страни стандартът на живот в момента пада", въпреки че обратното е вярно от доста време - но други, от позицията на 21 век, звучат почти прекалено меко.
"Не трябва да се изненадаме от нашите собствени напредващи технологии", отбелязва Хъксли във времето преди смартфоните, преди интернет, преди персоналните компютри, преди дори кабелната телевизия.
Също така не трябва да бъдем изненадани от тези, които се стремят към неограничена власт над нас: за да стане това, е нужно "съгласие на управляваните", нещо, което се получава чрез пристрастяващи вещества – както фармакологични, така и технологични – както и "нови техники на пропаганда". Всичко това води до "заобикаляне на рационалната страна на човека и привличане към неговото подсъзнание и по-дълбоките му емоции, и дори физиологията му, и по този начин го кара наистина да обича своето робство".
Въпросите на Уолъс карат Хъксли да си зададе въпроса:
"От какво зависи една демокрация? Демокрацията зависи от индивидуалния избирател, който прави интелигентен и рационален избор за това, което той смята за свой осъзнат личен интерес, при всяко дадено обстоятелство."
"Но отслабващата демокрацията търговска и политическа пропаганда се обръща "директно към тези несъзнателни сили под повърхността, така че по някакъв начин се обезсмисля цялата демократична процедура, която се основава на съзнателен избор на рационална основа".
Оттук и значението на обучението на хората "да бъдат нащрек срещу видовете вербални капани, в които винаги са въвличани". Значението на умението вероятно е нараснало, както и последната му мисъл в предаването:
"Все още вярвам в демокрацията, ако можем да извлечем най-доброто от творческите дейности на хората отгоре плюс тези на хората отдолу, толкова по-добре."
Източник: Aldous Huxley Tells Mike Wallace What Will Destroy Democracy: Overpopulation, Drugs & Insidious Technology (1958), Оpen Сulture
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари