Във връзка с подновения дебат за въвеждането на задължителни часове по вероучение в училище, публикуваме тази статия на Галина Мешкова от 2010г., биолог, магистър еколог и майка на две деца.
Преди няколко дена в София се проведе "мирно" литийно шествие, организирано от БПЦ, която призова да се въведе вероучението като задължителен предмет в училище. Т.е. "мирно" настроени граждани и институция (в лицето на Църквата) пожелаха да наложат насилствено изучаването в училищата на нещо, което трябва да е право на личен избор.
Аргументът им? Ами както винаги - моралът. Но без да се усетят лицемерните попове направиха огромна грешка. Заявявайки, че вярата в бог ще направи децата по-морални, те недвусмислено заявиха, че ние, които не вярваме в богове, сме... по-неморалните. Е, това ли ще е моралът, на който ще се възпитават децата ни в училищата от въпросните богослови: "Вижте деца, тези от вас, които повярват в нашия бог, веднага стават една категория по-горе от онези там гадни атеистчета, че и от друговерците"?!
Много голям гаф, за който лично аз съм благодарна на изкукалите богослови. По този отблъскващ начин те показаха най-красноречиво, че там, където моралните принципи не еволюират, всъщност морал няма.
Този "аргумент с морала" от страна на Църквата всъщност показва и още нещо - как насадената до степен на фанатичност вяра в кратуните на хората може да ги лиши от способност да защитават идеите си, да се аргументират и въобще да мислят. Защото така, както те се опитват да наложат методите си на възпитание на всички, по същия начин и ние атеистите можем да направим нещо аналогично - вярата е вредна, тя парализира детските мозъчета и трябва да бъде забранено да се изповядва. Какво толкова, това пък са нашите принципи, защо да не опитаме да ги наложим като задължителни? Защо след като Църквата може безнаказано да се намеси в светските дела и ние, гражданите, да не можем да се намесим в нейните, верските? С какво толкова е по-специална тя?
Няма смисъл да се обяснява и това, че моралът всъщност няма нищо общо с каквито и да е Писания, че деца не се възпитават със страх от бог, защото те не са магарета, които да вкараш в пътя с камшик... Достатъчно е, че при предоставилата им се възможност да се изложат и да станат за смях и отвращение, поповете се справиха повече от блестящо. Амин!
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
24.04 2015 в 08:51
Протестирам срещу обобщенията, че българския народ бил безбожен, елате на църква и вижте! Защо ще ни налагате мисличките на това объркано мозъче, на тази нещастна женица!!!
23.04 2015 в 19:25
19.04 2015 в 11:28
16.04 2015 в 12:12
Проблемът с религията е друг (и тая позиция не е оригинална): свободата на религията предполага изучаването на всякакви религиозни системи - американски евангелизъм, лютеранство и калвинизъм, версии на исляма. И някъде край това и православно християнство. Но мога да поискам децата ми да участ коптската версия. В крайна сметка това ще доведе до разцепление по религиозен признак, което само ще засили сепаратистките процеси сред цигани и турци. Циганите, според евангелска принадлежност, турците - с ислям.
Въобще БПЦ по инерция мисли, че е доминираща.
08.04 2015 в 12:16
07.04 2015 в 22:44
07.04 2015 в 18:27
07.04 2015 в 17:06
Освен това, ако желаеш да спориш разумно, следва да се вслушаш в предложенията на противниците ти, най-малкото за да можеш добре да им противопоставиш своите доводи. Църквата не предлага това, което госпожата предполага. Предлаганият от Църквата предмет има за цел вероучение да се преподава само на тези деца, чиито родители пожелаят, а невярващите родители да могат да изберат светска етика за своите деца.
В училището следва да се изучава това, което родителите преценят за нужно и полезно. Вярващите родители преценяват, че за децата им е нужно и полезно да се изучава вероучение, и понеже образованието се издържа и от техните данъци, следва предлагания от Църквата предмет да бъде въведен за децата им.
07.04 2015 в 10:51
То, на колегите от БПЦ може да им се иска нещо като Русия, Саудитска Арабия или Южна Америка, ама в най-добър случай ще постигнат нещо като Иран. И ще е много жалко ако им го позволим.
07.04 2015 в 10:18
Последни коментари