Открила ли е Милева Марич теорията на относителността? Едва ли

Има ли първата съпруга на Айнщайн принос в работата му? Съавтор ли е тя на неговата теория за относителността от 1905 г.? Има анализ, който се стреми да разреши въпроса

Ваня Милева Последна промяна на 27 януари 2025 в 00:00 3629 0

Милева Марич и Айнщайн

Кредит PICRYL - Public Domain

Милева Марич ли е истинският пренебрегнат автор на Специалната теория на относителността? Поредната конспиративна теория, свързана с Айнщайн.

Често се твърди, че Милева Марич е помагала на Айнщайн с математиката, необходима му за Специалната теория на относителността. Това e необосновано твърдение, основано на нищо повече от слухове, появили се около шестдесет години след събитието.

В края на 80-те години американският физик Евън Уокър Харис публикува статия във Physics Today, в която се предполага, че първата съпруга на Айнщайн, Милева Марич, е непризнат съавтор на неговата статия от 1905 г. за Специалната теория на относителността.

Идеята предизвиква доста вълнения по онова време, въпреки че повечето физици и историци на науката я отхвърлят.

Преди десетилетие Галина Уайнстейн (Galina Weinstein), гостуващ учен в Центъра за изследвания на Айнщайн в Бостънския университет, се опитва да разреши въпроса с нов анализ.

Историята започва след смъртта на Айнщайн през 1955 г., когато съветският физик Абрам Федорович Йофе описва някаква кореспонденция, която е имал с Айнщайн в началото на кариерата им, в статия, публикувана на руски език.

Йофе е помолил Айнщайн за препринти (предварителни публикации, още неминали рецензиране) на някои от неговите статии и е написал: "Авторът на тези статии - неизвестно лице по това време, бюрократ в Патентното ведомство в Берн, Айнщайн-Марити (Einstein-Marity) - Марити е моминското име на съпругата му, което по швейцарски обичай се добавя към фамилията на съпруга." (Марити е унгарски вариант на Марич.)

Теориите на конспирацията датират от това споменаване на Айнщайн като Айнщайн-Марити, разказва Уайнстейн. Резултатът е все по-сложна плетеница от умишлени или случайни недоразумения.

Проблемът изглежда е започнал с популярен руски научен писател на име Даниил Семьонович Данин, който тълкува разказа на Йофе в смисъл, че Айнщайн и Марич са си сътрудничили в работата. Това по-късно се трансформира в идеята, че Марич първоначално е била съавтор на документа от 1905 г., но името й е премахнато от окончателната публикувана версия.

Това е явно погрешно тълкуване, подчертава Уайнстейн.

Уокър подновява този спор в своята статия за Physics Today. Той предполага, че Айнщайн може да е откраднал идеите на жена си.

Има още една интересна линия за теоретиците на конспирацията.

В едно от писмата между Айнщайн и Марич се споменава фразата: "довеждане на нашата работа по относителното движение до успешен край!" Това изглежда подкрепя идеята, че двойката трябва да си е сътрудничила.

Уайнстийн обаче е анализирала подробно писмата и обяснява, че две линии доказателства показват, че това е малко вероятно. Първо, писмата на Айнщайн са пълни с идеите му за физиката, докато тези на Марич не съдържат никакви, което показва, че той я е използвал по-скоро, за да споделя и да тества идеите си, отколкото като сътрудник.

Второ, Марич не е била талантлив физик или математик. Тя се проваля на последните си изпити и никога не получава диплома.

Следователно Марич не би могла да има значителен принос, казва Уайнстейн и цитира друг историк по темата, посочващ, че при положение, че няма доказателства, че Марич е била надарена математичка, има редица доказателства, че тя не е била такава.

Има още една лъжица катран в казана. Марич и Айнщайн се развеждат през 1919 г., но като част от споразумението за развода, Айнщайн се съгласява да плати на бившата си съпруга всяка крона от всяка бъдеща Нобелова награда, която може да му бъде присъдена.

Уайнстейн предполага, че всички са очаквали Айнщайн да спечели наградата и че в следвоенната среда в Германия това е било естествено искане от съпруга, която не иска развод и страда от депресия.

Уокър, от друга страна, отбелязва: "Трудно ми е да устоя на заключението, че Милева, справедливо или несправедливо, е видяла това като своя награда за ролята, която е изиграла в разработването на теорията на относителността."

Без повече доказателства е трудно да се знае по един или друг начин. Но със сигурност има достатъчно несигурност относно това какво всъщност се е случило, за да се поддържа тази толкова дълго време.

Справка: Did Mileva Marić Assist Einstein In Writing His 1905 Path Breaking Papers?; Galina Weinstein; arxiv.org/abs/1204.3551 

Източник: Did Einstein’s First Wife Secretly Coauthor His 1905 Relativity Paper?, MIT Technology Review

    Най-важното
    Всички новини