Иновативните, изработени от млечен протеин опаковки, могат да стигнат до рафтовете на магазините в рамките на три години. Този годен за консумация амбалаж би спомогнал за намаляването на лавината от пластмасови отпадъци, които замърсяват океаните и сушата, пише Daily Mail.
Новото фолио е разработено на базата на казеин - протеин, съдържащ се в млякото. Материалът до 500 пъти по-добре от пластмасата изолира хранителните продукти от кислорода, който ги разваля.
И защото е произведен от мляко, е биоразградим, устойчив и дори годен за консумация.
Водещият изследовател д-р Пеги Томасула (Peggy Tomasula) от Департамента по земеделие на САЩ заяви: "Фолиото на основата на протеин е мощен кислороден блокер, който предотвратява развалянето на храните."
На пазара вече има някакви опаковки на хранителна основа, но са изработени от нишесте, което е по-поресто и позволява кислородът да проникне чрез микроскопичните пролуки.
В момента масово използваното в търговската мрежа фолио за амбалаж на храна е произведено от перолни продукти е едновременно неефективно за предотвратяване на развалянето и се подозира, че изпусква потенциално вредни съединения в храните.
Опаковките, базирани на казеин изглеждат подобно на обикновения пластмасов амбалаж, но е по-малко разтегливо и по-добре блокира кислорода.
Авторите на изобретението казват, че към опаковъчния материал може да се вложат хранителни добавки като витамини, пробиотици или ароматизатори.
Резени сирене и кашкавал често са опаковани в пластмасово фолио. Но ако това обвивка е биоразградима и дори годна за консумация? (American Chemical Society)




















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"