Повече от три десетилетия след катастрофалния пожар, който причини потъването на съветската ядрена подводница "Комсомолец" (с наименование по класификацията на НАТО "Mike Class") на дъното на Норвежко море, тя продължава да изпуска радиоактивни материали от корозиращия си реактор.
Норвежки изследователи за първи път са заснели теча на видео. Констатациите са базирани на сонари, видео, седименти и данни за морската вода, събрани близо до останките от кораба през юли 2019 г. с помощта на дистанционно управляеми подводници.
Основната констатация обаче включва едно важно предупреждение: ситуацията остава забележително добре овладяна по повечето показатели, Това овладяване е отчасти резултат от един от неочакваните успехи в областта на околната среда по време на Студената война.
Констатациите са публикувани за първи път в Proceedings of the National Academy of Sciences.
Огън, потъване и какво се крие отдолу
К-278 "Комсомолец" потъва на 7 април 1989 г. след пожар в инженерното му отделение, който бързо се разпалва от сгъстен въздух от спукана тръба на баластния танк.
От 69-те членове на екипажа само 27 са оцелели; много други са починали от хипотермия, докато са чакали спасяване в замръзващото Норвежко море. Подводницата в момента се намира на 1725 метра под повърхността, съдържаща две торпеда с ядрени глави и ядрен реактор.
Според съавтора на изследването Джъстин Гуин (Justin Gwynn) от Норвежката агенция за радиационна и ядрена безопасност, останките от кораба са достатъчно структурно непокътнати, че изглежда са потънали наскоро, а не преди повече от три десетилетия.
"Просто стоят изправени на морското дъно", заявява изследователят.
Течът е заснет от камера
Изследователите откриват видима струя от радиоактивен материал, излизащ от вентилационна тръба близо до реакторното отделение, потвърдено от повишени нива на радионуклиди във водни проби и съотношения на изотопи на плутоний.
Това потвърждава, че източникът е корозиращото ядрено гориво на реактора, а не фоново замърсяване от глобални радиоактивни отпадъци или близки ядрени съоръжения.
"Бяхме много изненадани да видим нещо да излиза от вентилационната тръба, където предишни руски изследвания бяха открили изпускания", разказва Гуин.
Не е установено измеримо въздействие върху морския живот или местната околна среда, тъй като радиоактивният материал се разрежда бързо в морската вода.
Проби от седименти близо до торпедното отделение не показват доказателства за изтичане на плутоний от ядрените бойни глави, което показва, че титаниевите пластири, поставени от съветските и руските експедиции през 1994 г., остават ефективни.
Уроците от Чернобил, приложени в морето
Между 1989 и 2007 г. съветски, а впоследствие и руски, пилотирани подводници "Мир" са провеждали многократни оценъчни гмуркания.
През 1994 г., след като са открити доказателства, че ядрените торпеда са били изложени на открита морска вода, екипите запечатват торпедните тръби с титаниеви тапи и покриват други открити зони.
"Горбачов и Елцин искаха да бъдат възприемани като отговорни международни участници", разказва Светлана Савранская (Svetlana Savranskaya) от Националния архив за сигурност на университета "Джордж Вашингтон", която рецензира изследването. "Те наистина си взеха поуки от Чернобил – че секретността всъщност не е полезна в тези ситуации."
Савранская отбелязва, че Русия вероятно е скрила някои технически подробности, тъй като "Комсомолец" е уникален кораб с титаниев корпус, способен да се гмурка по-дълбоко от която и да е подводница от своята епоха. Въпреки това, осигурената прозрачност е била достатъчна, за да поддържа десетилетия ефективно съвместно наблюдение.
Защо издигането на останките не е решение?
През 90-те години руските власти стигат до заключението, че пълното изваждане на "Комсомолец" би било скъпо и опасно. Всяка спасителна операция, която нарушава останките, рискува да освободи радиоактивен материал във водния стълб и потенциално в атмосферата.
Настоящият приоритет на изследователския екип е да разбере по-добре времевата променливост на теча, по-специално защо се появява периодично, а не непрекъснато, и дали се ускорява с по-нататъшната корозия на реактора.
Справка: Status of the sunken nuclear submarine Komsomolets in the Norwegian Sea; Justin P. Gwynn, Hilde Elise Heldal, Hans-Christian Teien and Ole Christian Lind; Proceedings of the National Academy of Sciences March 23, 2026; 123 (13) e2520144123; https://doi.org/10.1073/pnas.2520144123
Източник: Soviet sub K-278 Komsomolets still leaking radiation into Norwegian Sea, Interesting Engineering























Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
18283
1
27.03 2026 в 11:13
трябва ни нов раздел - "сърп и чук" :)
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"
dolivo
Чифтосали ли са се Хомо еректус и денисовците? Зъбните протеини намекват за древни срещи