Дори и в най-твърдото царевично зърно вътре има вода. Ако нагреем тези зрънца, водата вътре в тях се разширява и се превръща в пара. Тя създава вътрешно налягане от около 9 атмосфери и в определен момент парата разкъсва плътната целулозна обвивка зърна и се чува малка експлозия.
Парата не само разпуква обвивката, но и изпича скорбялата във вътрешността на зърното, тя увеличава обема си и се превръща в леко пухкаво бяло цвете - пуканка.
А защо някои царевични зрънца не стават пуканки? Защото водата вътре в тях е била недостатъчно. Затова от стари зърна остават повече "циганчета" - изгорели, но не разпукани зрънца.
Обвивката на семената на други растения, а и на повредените царевични зрънца не е плътно затворена, лесно пропуска парата. Така под нея не може да се създаде достатъчно налягане за експлозията.
При неравномерно разпределение на топлината, заради което част от зърното се нагрява недостатъчно, а друга - прегаря, също не се получават пуканки. Затова се слагат мазнини - олио или масло - за равномерно разпределение на топлината.



















Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
03.02 2015 в 16:07
Последни коментари
Прост Човек
Последната теорема на Стивън Хокинг преобръща времето и причинността
Прост Човек
Разрязването на фотон на две създава безкраен рояк от частици
zlatkov
Учени сканират 74 милиона радиосигнала от междузвезден обект за признаци на извънземни технологии
Джендо Джедев
За срещата на Земята с Халеевата комета през 1910 г. някои са пили "противокометни хапчета"
dolivo
Чифтосали ли са се Хомо еректус и денисовците? Зъбните протеини намекват за древни срещи