Анализ на сателитни данни разкрива предупредителни знаци за вулканично изригване и цунами

Ваня Милева Последна промяна на 12 февруари 2025 в 08:55 4980 0

Вулканът Анак Кракатау през октомври 2013 г.

Кредит Wikimedia Commons

Вулканът Анак Кракатау през октомври 2013 г.

През 2018 г. стена на вулкана Анак Кракатау се срутва при мощно изригване и предизвиква цунами, което убива стотици и рани хиляди на близките острови Ява и Суматра в Индонезия. Нов анализ на сателитни данни показва, че склонът на планината се е свличал с години и се е ускорил преди изригването - информация, която потенциално би могла да бъде предупреждение за колапса.

"Океанските вулкани, когато са нестабилни, могат да се сринат катастрофално и да генерират цунами", разказва Кристел Уотие (Christelle Wauthier), доцент по науки за земята в университета на Пенсилвания и съавтор на изследването.

"И когато това се случи през 2018 г., повече от 400 души загинаха, защото никой не разполагаше на земята с инструменти, за да разбере потенциално, че колапсът е неизбежен по ускорението или промяната в деформациите. Това проучване показва, за съжаление ретроспективно, че бихме могли да го прогнозираме, ако разполагахме с тези данни от дистанционно наблюдение, за да видим повърхностната деформация."

Учените могат да проследяват движенията на земята - или повърхностната деформация - с помощта на радарни сателити, достатъчно чувствителни, за да забележат промени от само няколко см.

В тази работа екипът използва техника за дистанционно наблюдение, наречена интерферометричен радар със синтетична апертура (InSAR), за да създаде много точни карти на тези промени във времето. Изследователите са анализирали повече от десетилетие данни от три спътника – ALOS-1, COSMO-SkyMED и Sentinel 1 – и са използвали InSAR техники, за да картографират деформацията в навечерието на изригването на Анак Кракатау през 2018 г.

"Като цяло разломът претърпя приблизително 15 метра приплъзване от 2006 г. до 2018 г. с периоди на ускорение и забавяне и значително ускорение преди колапса през 2018 г.", съобщава Йънг Чеол Ким (Young Cheol Kim), докторант в университета на Пенсилвания и водещ автор на изследването.

Въпреки че техниката InSAR не е нова, рядко се анализира толкова голямо количество данни, обясняват учените. Работата изисква голяма изчислителна мощност, съхранение и обработка на много данни и отнема известно време и ресурси.

Все пак техниката може да осигури наблюдение в почти реално време на активни океански вулкани, особено на места, където друго наблюдение не е налично, смятат учените.

Приплъзване възниква, когато има слабо място или разлом под вулкана. С течение на времето вулканът става все по-голям, докато изригва и в крайна сметка достига праг, при който има твърде голяма тежест, за да може разломът да понесе, което води до срутване.

Този процес може да започне като "бавно свлачище" в продължение на години, пшосочва Уотие, но когато започне да се ускорява, това може да е знак, че колапсът е неизбежен.

"Цялата част от вулкана, който се срути, вече се движеше - като бавно свлачище", разказва Уотие. "И така, много е важно да може да се проследи еволюцията във времето на тази деформация, защото ако има ускорение, това може да доведе до колапс. Нашите данни показват, че в основата си е имало признаци, предшествали колапса."

Други начини за проследяване на деформация, като наземни GPS инструменти, често липсват на места като Анак Кракатау. Тъй като това е активен вулкан, има проблеми с безопасността и разрешителните. Наземното оборудване е скъпо за разполагане и поддръжка и не винаги е налично финансиране.

Справка: Young Cheol Kim et al, Satellite Geodesy Uncovers 15 m of Slip on a Detachment Fault Prior to the 2018 Collapse at Anak Krakatau, Indonesia, Geophysical Research Letters (2024). DOI: 10.1029/2024GL112296

Източник: Satellite data analysis reveals warning signs that foreshadowed a volcanic eruption and tsunami, Matthew Carroll, Pennsylvania State University

    Най-важното
    Всички новини