Ботаници идентифицират 33 глобални "бели петна" с хиляди неизвестни растения

Александър Пенов Последна промяна на 02 октомври 2024 в 00:00 7395 0

Espeletia

Кредит Wikimedia Commons / Friedrich Kircher (CC BY 3.0)

Espeletia в Páramo de Guerrero в Колумбия

Според ново изследване ботаниците са определили 33 "бели петна" по света, където хиляди растителни видове вероятно чакат да бъдат открити.

Изследователите продължават да откриват десетки нови видове всяка година.

Но тъй като се смята, че повече от 100 000 растителни вида не са открити, а повечето от тях са застрашени от изчезване, нов проект, ръководен от Кралската ботаническа градина в Кю (Royal Botanic Gardens, Kew), посочва части от света, където ботаниците трябва да съсредоточат търсенето си.

От Мадагаскар до Боливия учените са определили областите на растително разнообразие, за да ускорят идентификацията. Проучването, публикувано в списание New Phytologist, се основава на анализ, направен от изследователи от Кю миналата година, който установява, че три четвърти от всички неописани растителни видове вероятно са застрашени от изчезване.

Учените смятат, че един непознат вид може да бъде ключ към бъдещи открития на лекарства, горива или други иновации.

Изследването има за цел да помогне за по-доброто опазване на околната среда и да ускори темпото на откриване на растения, заявява професор Александър Антонели (Alexandre Antonelli), научен директор в Кю и главен автор на статията. Той предупредава, че при сегашната скорост на идентифициране много видове ще изчезнат, преди да са станали известни на науката.

"Според настоящите цели на ООН трябва да защитим 30% от планетата до това десетилетие, но не знаем кои райони да защитим, ако не разполагаме с правилната информация. Предишни изследвания показаха, че биолозите не са били особено ефективни в документирането на биоразнообразието. Връщали сме се на едни и същи места отново и отново и сме пренебрегвали някои райони, в които може да има много видове“, коментира Антонели.

Повечето от регионите са в Азия, където 22 области са посочени като нуждаещи се от допълнителни изследвания, включително остров Суматра, източните Хималаи, Асам в Индия и Виетнам. В Африка са определени Мадагаскар и Капските провинции в Южна Африка, а в Южна Америка са посочени Колумбия, Перу и югоизточна Бразилия.

Почти всички зони се припокриват с територии, които вече са определени като "горещи точки" на биоразнообразието - райони на планетата, които са богати на живот, но са застрашени от унищожение.

"Всички страни са се съгласили да запазят и възстановят биоразнообразието, включително растителното биоразнообразие. Как да направим това, ако не знаем за какви видове става дума или какво е биоразнообразието и къде можем да го възстановим?", пита д-р Самюел Пиронон (Samuel Pironon), преподавател по биология в Лондонския университет "Куин Мери", почетен научен сътрудник в Кю и водещ автор на статията.

Много от страните, в които се срещат тези бели петна, имат ограничен капацитет за официална идентификация на видовете и изследователите изразяват надежда, че анализът ще вдъхнови бъдещо сътрудничество между изследователските институции и местните хора по света.

Учените предупреждават, че обществеността не бива да събира видовете само поради строгите международни закони за преместване на биоразнообразието на планетата, както и поради потенциалната заплаха за оцеляването на видовете. От друга страна, те споделят, че фотографирането на растения в тези райони и споделянето им в платформите за гражданска наука може да помогне.

"Това е чудесна възможност за укрепване на партньорствата между учените и гражданите, тъй като платформи като iNaturalist разчитат и на двете. Хората правят снимки на неща, които смятат, че са интересни за останалата част от света, а учените са ключови, защото помагат за идентифицирането на тези видове", допълва Пиронон.

Следващия месец правителствата ще се срещнат на срещата на върха за биоразнообразието Cop16 в Кали, Колумбия, за първи път, откакто през 2022 г. се споразумяха за целите за предотвратяване на загубата на живот на Земята през това десетилетие.

Източник: Botanists identify 33 global ‘dark spots’ with thousands of unknown plants, Patrick Greenfield,The Guardian

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !