Животът на Земята, независимо от свързаната с него ерозията, е причина континентите да увеличават размера си. До този неочакван извод са стигнали немски геолози в доклад на годишната конференция на Европейската асоциация на науките за Земята, която в момента се провежда във Виена, разказва Science News.
Ерозията (разрушаването на скалите) се дължи не само на вятъра и водата. Растенията със своите корени проникват в земята, раздробяват я и я превръщат в прах и кал. После тези меки седименти се насищат с вода, в резултат на което, мантията на Земята получава повече течности. Ако няма вода в мантията на дълбочина 100-200 км, ще намалее количеството "смазка", необходимо за образуването на континентите.
Чрез комбиниране на тези процеси в модела на планетарната еволюция, геолозите са открили, че ако се изключи ерозията, континентите отдавна да са станали огромни. Но, ако приемем, че на Земята никога не е имало живот, тогава мантията не би получи достатъчно вода, за да се образува нова кора. Сега континентите заемат 40% от площта на планетата. Ако изчезнат всички форми на живот, този процент скоро ще да се намали до 30%. Ако никога животът не беше се появявал на Земята, континентите щяха да заемат не повече от 10% от планетата. Така, оказва се, че живите организми преобразуват дори геоложкия строеж на планетата, която обитават.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
20.04 2015 в 14:53
Последни коментари