
Учени са открили неочаквана вълна от редки атомни частици, запазени в дъното на Тихия океан отпреди 10 милиона години, която може да разкрие или драматична промяна в океанските течения на Земята, или последиците от древно космическо събитие. Откритието би могло да предостави нов важен инструмент за датиране на геоложката история, подобно на времеви пръстов отпечатък, отбелязващ конкретен момент от миналото на Земята.
Откритието е свързано с берилий-10 - радиоактивен изотоп, който се образува, когато космически лъчи попадат в горните слоеве на земната атмосфера. Изследователите откриват почти двойно по-голямо количество от очакваното от този рядък изотоп в дълбоководни проби от определен период от време, което поставя под въпрос днешната представа за геоложката история на Земята.
"На възраст около 10 милиона години открихме почти два пъти повече берилий-10, отколкото очаквахме", разказва д-р Доминик Кол (Dominik Koll), физик в Helmholtz-Zentrum Dresden-Rossendorf (HZDR). "Бяхме се натъкнали на неоткрита досега аномалия."
Изследователският екип, анализирайки проби от няколко километра под Тихия океан, открива този мистериозен скок последователно на няколко места, което потвърждава, че не е просто грешка при вземането на проби. Пробите са от фероманганови кори - скални образувания, които бавно натрупват желязо и манган в продължение на милиони години, запазвайки в себе си запис на миналото на Земята.
За обяснението на тази древна аномалия има две конкуриращи се хипотези. Първата предполага масивна реорганизация на океанските течения в близост до Антарктида преди 10-12 милиона години.
"Това би могло да доведе до неравномерно разпределение на берилий-10 по Земята за определен период от време поради променените океански течения", обяснява Кол. "В резултат на това берилий-10 би могъл да се концентрира особено много в Тихия океан."
Алтернативното обяснение е по-скоро от космическо естество: Възможно е Земята да е била подложена на засилена космическа радиация от близка свръхнова или временно да е загубила защитата си от слънчевата радиация - хелиосферата - след сблъсък с плътен междузвезден облак. Всяко от тези събития би могло да доведе до рязко увеличаване на производството на берилий-10.
Значението на откритието се простира отвъд разгадаването на една древна загадка. Тази аномалия може да послужи като важен времеви маркер за датиране на геоложки проби, подобно на начина, по който археолозите използват други изотопи за датиране на по-скорошни находки. Въпреки това, докато радиовъглеродното датиране е ограничено до последните 50 000 години, берилий-10 може да помогне на учените да надникнат милиони години в миналото на Земята.
Използвайки високочувствителна ускорителна масспектрометрия в HZDR, екипът може да открие и измери отделни атоми на берилий-10, като ги разграничи от други изотопи и молекули. Тази прецизност е от решаващо значение за потвърждаване на съществуването на аномалията.
Изследователската група планира да анализира повече проби от различни места в океана, за да определи дали този скок на берилий е глобално явление или е ограничен до определени региони. Ако е открит в целия свят, той би подкрепил теорията за космическия произход; ако е открит само в определени райони, това би означавало, че обяснението с океанските течения е по-вероятно.
"Само нови измервания могат да покажат дали берилиевата аномалия е причинена от промени в океанските течения или има астрофизични причини", отбелязва Кол, подчертавайки необходимостта от по-нататъшни изследвания за разрешаването на тази древна загадка.
Откритията, публикувани в Nature Communications, представляват потенциален пробив в методите за геоложко датиране. За периоди, обхващащи милиони години, на учените им липсват надеждни маркери за време, които да синхронизират различните геоложки записи. Тази берилиева аномалия може да осигури така необходимата отправна точка, като спомогне за подреждането на различните геоложки архиви и подобри разбирането ни за далечното минало на Земята.
Справка: Koll, D., Lachner, J., Beutner, S. et al. A cosmogenic 10Be anomaly during the late Miocene as independent time marker for marine archives. Nat Commun 16, 866 (2025). https://doi.org/10.1038/s41467-024-55662-4
Източник: Ancient Atomic Mystery Found Miles Under the Pacific, Helmholtz Centre for Polar and Marine Research
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?