Изпражненията на морските птици помагат Арктика да остане студена, сочи ново проучване. Всяко лято, заради тях нивото на амоняк скокообразно се увеличава в атмосферата над северните полярни райони, разказва Science News.
Констатациите от изследването на учени от Университета на Торонто, водени от Грег Уентуърт (Greg Wentworth), са публикувани в списание Nature Communications.
Милиони птици всяко лято летят към канадските арктически острови.
По-рано тази година, екипът на Уентуърт съобщи, че е открил изненадващо изобилие на амоняк в арктическия въздух. Учените свързват наличието на химикала с гуаното от десетки милиони морски птици, които се тълпят в студения север всяко лято. Бактериите се хранят с изпражненията и освобождават около 40 000 тона амоняк годишно. Миризмата, казва Уентуърт, е ужасна.
Амонячният газ, отделян от изпражненията на птиците, реагира със сярната киселина и водната пара и се образуват малки частици. Те служат за ядра на облачните капчици, които отразяват слънчевата светлина обратно в космоса.
Въпреки това охлаждащият ефект от птичите екскременти е твърде малък, за да обърне процесите на глобалното затопляне.
Учените подчертават значението на изследването си - да се изградят адекватни климатични модели, които да отчетат максимален брой фактори, включително такива необичайни като птичия тор.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари