Мълните унищожават горите в много по-голям мащаб от предполагаемия

Ваня Милева Последна промяна на 24 юли 2025 в 00:00 559 0

Мълнии над горите

Кредит Freerange Stock CC0 1.0

Мълните оформят горите ни повече, отколкото очакваме. Всяка година около 320 милиона дървета по света се унищожават от мълнии – не изгорени в огнени бури, а повалени от директни удари

Мълните оформят горите ни повече, отколкото очакваме. Всяка година около 320 милиона дървета по света се унищожават от мълнии – не изгорени в огнени бури, а повалени от директни удари

Това е огромно количество и се броят само дърветата, които умират от самата мълния – не тези, които са загинали от пожари, които мълнията по-късно запалва.

Новата оценка идва от екип от изследователи, които създават първия глобален модел за изчисляване на случаите на поразените от мълнии дървета.

Тихите убийци на гората

Изследването показва, че сме подценявали екологичните вреди, който мълниите оказват. И ако ударите от мълнии станат по-чести със затоплянето на климата - както сочат много прогнози - тази пренебрегвана заплаха може да стане още по-голяма.

Повечето от нас си представят мълниите като нещо драматично със силни гръмотевици и интензивни светкавици. Голяма част от въздействието на мълниите върху горите обаче остава незабелязано.

Когато едно дърво бъде ударено, увреждането може да е вътрешно – тъканта му да се изпържи отвътре навън. Дървото може да остане да стои известно време, бавно умирайки, без никакви външни признаци за случилото се. В гъстите гори тези смъртни случаи се сливат с фона.

Досега нямаше данни колко често се случва това.

Оценка на щетите от мълнии в горите

Екип изследователи от Техническия университет в Мюнхен предприема различен подход. Вместо да разчитат само на теренни изследвания, те използват глобален модел на горите и го комбинират с данни за разпределението на мълниите по планетата.

След това изследователите разглеждат как дърветата реагират на удар на мълния, включително колко от тях оцеляват, колко умират и колко време отнема това.

Екипът прави оценка къде мълниите нанасят най-големи щети и как влияят на здравето на горите в световен мащаб.

"Вече можем не само да оценим колко дървета умират от удари на мълнии годишно, но и да идентифицираме най-засегнатите региони и да оценим последиците за глобалното съхранение на въглерод и структурата на горите", заявява Андреас Краузе (Andreas Krause), водещият автор на изследването.

Въглеродните разходи заради мълниите

Освен че убиват дървета, мълниите също така разклащат въглеродния баланс на планетата. Когато дърветата умират и се разлагат, те отделят въглероден диоксид.

Според проучването загиналите заради мълнии дървета отделят между 0.77 и 1.09 милиарда тона CO₂ годишно. Това е почти толкова, колкото 1.26 милиарда тона, отделяни годишно от изгарянето на живи растения при горски пожари.

За да добием представа, общите въглеродни емисии от горски пожари всяка година – включително мъртва дървесина и почвен материал – възлизат на около 5,85 милиарда тона.

В крайна сметка, емисиите, свързани с мълнии, са важна част от климатичната картина, но която често се пропуска.

Мълнии в тропическите гори

В момента по-голямата част от загубата на дървета се случва в тропическите гори. Тези райони имат висока гръмотевична активност през цялата година, особено на места като басейна на река Конго и Амазонка.

Тропическите дървета освен това често са по-високи и затова често са поразявани, но моделът може да се промени.

"Повечето климатични модели прогнозират увеличаване на честотата на мълниите през следващите десетилетия, така че си струва да се обърне по-голямо внимание на това до голяма степен пренебрегвано влияние", коментира Краузе.

Увеличението няма да бъде разпределено равномерно. Моделите прогнозират, че мълниите ще станат по-чести и в умерените и бореалните региони – места като Канада, Русия и части от САЩ – където дърветата не са се сблъсквали досега често с мълнии.

Горите, които вече са стресирани от суша, жега и вредители, скоро може да се сблъскат с друг проблем. И тъй като дърветата в по-студените региони обикновено растат по-бавно, възстановяването им от загубите, свързани с мълнии, може да отнеме десетилетия.

Щети от мълнии върху горите по света

Не става въпрос само за броене на мъртви дървета. Горите са ключови поглътители на въглерод, абсорбират CO₂ и помагат за охлаждането на планетата. Ако няколкостотин милиона дървета започнат да умират всяка година само от мълнии, това ще намали способността им да складират въглерод .

И за разлика от горските пожари, които често се виждат от сателити и оставят след себе си големи белези, убийствата на дървета от мълнии са едва доловими. Те се случват едно по едно, разпръснати из гората. Това ги прави по-трудни за наблюдение – и по-лесни за игнориране.

Справка: Simulating Lightning-Induced Tree Mortality in the Dynamic Global Vegetation Model LPJ-GUESS; Andreas Krause, Konstantin Gregor, Benjamin F. Meyer, Anja Rammig; Global Change Biology, First published: 24 June 2025 https://doi.org/10.1111/gcb.70312 

Източник: Lightning is zapping forests harder than we thought, Chrissy Sexton, Earth.com

    Най-важното
    Всички новини