
На 18 януари ще се състои противостояние на астероида Веста и Слънцето - който този път ще бъде на разстояние 229 милиона километра от Земята, съобщи Astronomy Now.
По време на опозицията Земята ще се намира между Слънцето и небесното тяло, а трите ще бъдат на една линия. При това астероидът ще се намира на минимално разстояние, което означава, че ще има най-добри условия за наблюдение. Може да се види от нашата планета в противоположно на Слънцето направление.
По време на противостоянието Веста ще се вижда през цялата нощ, астероидът ще има максимален магнитуд 6.5.
*Магнитудът (звездната величина) е мярка за яркостта на звездите или на други небесни обекти. На скалата на звездните величини, по-малките стойности съответстват на по-голяма яркост и обратно. Скалата на звездните величини е логаритмична. Ярките звезди условно се наричат звезди от 1-ва звездна величина. За пример магнутидът на Слънцето е -26,73, а на най-слабата наблюдаема звезда е 23,5. Сириус е със звездна величина -1.3
И от 16:00 до 06:00 българско време астероидът може да се види в съзвездието Близнаци. По това време (ако времето позволява), той ще може да се наблюдава с невъоръжено око.
Тази година се навършват 210 години от откриването на Веста от германския астроном Хайнрих Вилхелм Олберс. Астероидът е наречен на римската богиня на домашното огнище Веста.
Веста е вторият по големина астероид по маса и размер (576 м) след планетата джудже Церера в главния астероиден пояс между Марс и Юпитер и е най-яркият астероид в Слънчевата система. Веста има сложна геоложка история и ако не беше асиметричната й форма, тя може да претендира за статут на планета-джудже.
Веста се върти около Слънцето с период от 3.63 години, а около оста си - за 5.3 часа. Минималното разстояние от Земята до Веста може да бъде 177 милиона км.
В периода 2011-2012 Веста бе изследвана от сондата Dawn на НАСА.
Още по темата

Космос
Вода, вода навсякъде по планетата джудже Церера (видео)

Космос
Най-странният астероид от Слънчевата система има замръзнала вода на повърхността си

Космос
Подробна карта на възрастта на звездите показва как се формира Млечния път

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари