
Нова карта, показваща различните нива на радиоактивност на Земята, на базата на разпределението на потоците антинеутрино е публикувана на 1 септември от екип на учени от Националната агенция за геопространствени проучвания (National Geospatial-Intelligence Agency - NGA).
Картата AGM2015 (Antineutrino Global Map 2015) на земната радиоактивност ще улесни бъдещи фундаментални научни изследвания, се казва в сайта на агенцията.
За създаването на картата са използвани публични геофизични данни и данни от наблюдения от всички краища на Земята за наличие на антинеутрино.
"Тези карти на антинеутриното със свободен достъп са следващо поколение на картографията и дават важна информация за фундаменталното разбиране за вътрешността на нашата планета"- заяви Шон Усман (Shawn Usman), учен и водещ автор на изследването.
Изследователският екип се състои от физици и геофизици от Националната агенция за геопространствени проучвания (NGA), Университета на Хавай, Хавайския тихоокеански университет, Университета на Мериленд и Университета на Вирджиния.
Неутриното и неговият антиматериален аналог, антинеутриното, са субатомни частици, които се произвеждат от всички видове звезди, включително и Слънцето, както и от земната атмосфера, свръхновите, ядрените реактори, както и радиоактивните материали.
Частици антинеутрино са открити за първи път в емисии на ядрени реактори в средата на 50-те години, две десетилетия след бе прогнозирано тяхното съществуване. Повече от 99% от всички сухоземни емисии антинеутрино идват от вътрешността на Земята, а останалата част е от ядрените реактори.
Всяка секунда повече от 1025 антинеутрино се излъчват към космоса от Земята. Това потвърждава думите на японския физик-нобелист Макото Кобаяши, че Земята е "неутринна звезда".
Данните за антинеутриното предоставят информация за поведението на ядрените реактори и имат потенциално бъдещо приложение за контрол за неразпространението на ядрените оръжия.
Естествените радиоизотопи в Земята произвеждат т. нар. геофизично антинеутрино или геонеутрино и дават информация за вътрешността на планетата. Проучванията на геонеутриното са необходими за по-ефективни геоложки изследвания в областта на радиоктивните ресурси и геодинамиката на Земята.
Потокът частици антинеутино се получава от разпадането на естествено срещащи се радиоизотопи в мантията и земната кора: 238U, 232Th, 235U, 40K, 87Rb, 113Cd, 115В, 138La, 176Lu и 187Re. В изследването обаче, се разглежда само 238U и 232Th, тъй като енергийният спектър на останите други елементи е значително под енергийния праг от E ν ≥ 1.8 MeV. Всички елементи, различни от U, Th, и K имат незначителен принос към земната радиация на антинеутрино.
Всеки CRUST1.0 слой се състои от 180 х 360 едноградусови елементи, всеки с определена дебелина (в диапазона от 0-78 км) и плътност (в диапазона от 0.9-3.4 г / см3). Слоевете имат различни цветни скали. Източник: AGM2015: Antineutrino Global Map 2015, S.M. Usman, G.R. Jocher, S.T. Dye, W.F. McDonough & J.G. Learned
"Измерванията на геонеутриното са от съществено значение за да се определи произхода на радиактивността на Земята през геоложките времена и за да разберем по-добре как е станало формирането на планетите в ранния протослънчев облак" - коментира Усман.
Авторите имат намерение да публикуват периодични актуализации на оригиналната AGM2015. Бъдещите измервания на колебанията в земната кора и мантия модел, а също и продължаващото строителство и извеждане от експлоатация на ядрени реактори в крайна сметка ще доведат до промени в картата.
Освен тази карта на потоците антинеутрино, NGA има намерение да изследва и състави карти на Земята, отразявами неутронните и гама излъчвания. Те ще допринесат за изясняване на естествената радиоактивност на Земята.
Картите и съпътстващите я изследвания са публикувани в Nature's Scientific Report.
Още по темата

Космос
Неутрино, дошло от дълбините на Вселената, е уловено в антарктическата обсерватория IceCube

Физика
Регистрирано е неутрино с енергия, милиони пъти над средната

Физика
Ядрените отпадъци могат да дадат енергия, която да стигне на човечеството за 70 години

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари