Скоро след формирането на нашата планета в 4,6-милиардната история на Земята преобладава едноклетъчният живот. Преди около 500 млн. години се е случило нещо драматично, наречено камбрийска "експлозия", по време на която в скалните записи се е съхранило невероятно разнообразие от форми на живот. Тези вкаменелости включват големи групи разнообразни животни, които са еволюирали в животински групи, живеещи и до днес, включително хората.
Неотдавнашна статия на изследователи от Университета на Ню Мексико и разширен екип от други институции е представена като водеща научна статия в изданието на GSA Today от ноември 2024 г., озаглавена "Камбрий в Гранд каньон: съвършенстване на класически стратиграфски модел.
"Групата Тонто на Гранд каньон съхранява съкровищница от седиментни слоеве и фосили, които са хроника на Камбрийската експлозия преди около 500 милиона години, когато първите животни с твърди черупки бързо се размножават и морското равнище се покачва, за да залее континентите със зараждащ се морски живот", коментира водещият автор Карол Делер (Carol Dehler), професор в Държавния университет на Юта.
В допълнение към постиженията в областта на научните изследвания, статията коригира и базови постановки в геоложките науки, които се основават на класическия модел за морска трансгресия (напредване на моретата през континентите), разработен преди 50 години като са изследвани същите скали от Еди Маккий (Eddy McKee). Моделът на Маккий, преподаван на много студенти по геология по света, предполага постепенни промени в седиментните среди.
"Нашият нов модел за отлагането на групата Тонто е много по-различен, като показва смесица от морски и неморски среди, прекъсвания или несъответствия, когато не са се отлагали седименти, и много по-бърз темп на развитие", заявява Карл Карлстрьом (Karl Karlstrom) от Университета на Ню Мексико. "Дори повече от преди, групата Тонто в Гранд каньон остава един от най-важните участъци от камбрийски тип в света поради пълното си разкритие."
"Откритията ни напомнят, че науката е процес. Работата ни в Гранд каньон, един от най-известните и обичани пейзажи в света, свързва хората с тази наука по много личен начин", коментира Джеймс Хагадорн (James Hagadorn) от Денвърския музей на природата и науката (Denver Museum of Nature and Science).
Вкаменелости на трилобити на 500 милиона години оставя следи, подобни на стълби. Кредит: University of New Mexico
Освен това усъвършенстваните инструменти предоставят нов поглед върху скоростта на утаяване на скалите и дават сведения за това колко бързо са се разнообразявали морските видове, като трилобитите и други ранни животни.
С помощта на радиоизотопно датиране изследователите уточняват точните възрасти за всеки слой в последователността и за преходите между отлаганията с различни видове трилобити. Те откриват, че различните видове трилобити са се размножавали, а след това са изчезвали с много бързо, за период, по-малък един милион години, което е един миг за геолозите.
Техният метод включва смилане на пробата от седиментна скала и отделяне на стотици цирконови кристали с размер на пясък, които са се отложили в седимента. Съотношенията изотопи на уран и олово в зърната първо се получават чрез предварителен метод за бързо датиране, а след това най-младите зърна се датират точно с по-сложен и прецизен лабораторен метод.
Седиментните скали са трудни за датиране, но отлагането на седимента и фосилите, вкопани в него, трябва да е по-младо от възрастта на най-младото зърно, така че с многогобройни датирания може да се постави условно и възрастта на седиментите.
Делер посочва, че новият модел на екипа, сравнен с модела на МакКий, предлага ключови пътища както за студентите, така и за изследователите за постигане на по-дълбоко разбиране на камбрийската експлозия.
"От 500-метровите пластове на групата Тонто научаваме за покачването на морското равнище и за последиците от катастрофалните тропически бури - вероятно по-мощни от днешните опустошителни урагани. Това се е случило в свят без сухоземни растения и в период на много високи температури, когато Земята е била без лед. Морските нива са били толкова високи, че седименти като групата Тонто са се отложили на повърхността на повечето континенти в среда, която е позволила бързото разширяване на животинското разнообразие на Земята", обяснява Делер
Справка: Carol Dehler et al, The Cambrian of the Grand Canyon: Refinement of a Classic Stratigraphic Model, GSA Today (2024). DOI: 10.1130/GSATG604A.1
Източник: Geologists rewrite textbooks with new insights from Cambrian rocks of Grand Canyon, Steve Carr, University of New Mexico
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари