Растения и животни изчезват с все по-бързи темпове най-вече заради човешката дейност, която им влияе негативно. Загубата на местообитания поради незаконен риболов или лов, глобалното затопляне и замърсяването са основните фактори, допринасящи за този процес.
Сега екип от изследователи от Центъра за приложна популационна биология "Александър", ръководен от еколога Хайди Ернандес-Янес (Haydee Hernandez-Yanez), идентифицира общите характеристики на растенията, птиците и бозайниците, които са на ръба на изчезване. Ернандес-Янес обяснява, че определени комбинации от демографски темпове и характеристики като максимален размер на тялото, продължителност на живота, възраст на зрялост и плодовитост. могат да направят някои видове по-податливи на изчезване от други.
Общи черти на застрашените видове
Само няколко проучвания са се опитали да идентифицират кои черти са често срещани сред застрашените видове. В новото проучване, публикувано в PLOS One, изследователите са проучили моделите и времето на оцеляване, както и факторите на растеж и възпроизводство, които определят популациите от видове, които могат да издържат или да се адаптират към промените в околната среда, причинени от хората.
В проучването са събрани данни за растежа, размножаването и продължителността на живота на 159 вида растения, дървета, бозайници и птици и са проверени кръстосано с видовете, изброени в Червения списък на IUCN, където са записани застрашените видове.
Изследователите пишат, че въпреки сравнително малката извадка, те са успели да получат определени демографски модели на видовете с по-висок риск от изчезване. Ето следните черти за всяка група видове, които са идентифицирали:
- Бозайници - Според изследователите бозайниците с по-дълъг интервал на възпроизводство са изложени на най-голям риск от изчезване. Колкото по-късно достигат полова зрялост и се размножават, толкова по-трудно е за тези видове да се адаптират към бързо променящата се среда.
- Птици – Въпреки че птиците често се възпроизвеждат и растат по-бързо от бозайниците, те са по-уязвими на изчезване, особено тези с по-малко люпило. Екипът отбелязва, че това откритие е малко неочаквано, което ги кара да се замислят върху различни начини, по които може да се измери репродукцията.
- Растения - Мекостъблените тревисти многогодишни растения са растения, които умират преди зимата и цъфтят през пролетта и лятото. Но също така е известно, че е по-вероятно да загинат, ако узреят по-рано от очакваното. От друга страна, екипът не открива никакви модели за застрашените дървесни видове, тъй като обезлесяването и урбанизацията не правят разлика между дървесните видове.
Освен тези общи черти, екипът установява също, че видовете на върха на хранителната верига имат оскъдни популации или малки географски ареали и са най-уязвимите видове.
Според Международния съюз за опазване на природата (IUCN) повече от 40 000 вида са застрашени от изчезване. Тези видове включват 41% от земноводни, 26% от бозайници, 34% от птици, 13% от птици, 37% от скатове и акули, 33% коралови рифове, 28% от избрани ракообразни, 21% от влечуги и 63% от цикасоцветните или сагови (Cycadophyta) - вечнозелени голосеменни растения, подобни на палми, масово разпространени през Юрския период.
Но не всички от тях се считат за застрашени видове, тъй като според Международния съюз за защита на природата и природните ресурси на застрашените видове класификациите са разделени на уязвими, застрашени и критично застрашени видове. Междувременно уязвимите видове вероятно ще бъдат застрашени в близко бъдеще.
Тези видове изследвания често са ограничени от обхвата на Червения списък на IUCN, който улавя само част от застрашените видове – предимно в рамките на силно застрашени горещи точки на биоразнообразието – и е силно пристрастен към птици и бозайници.
Земноводните например са сред най-уязвимите, като една трета от всички известни видове земноводни са изправени пред изчезване, а хиляди видове все още не са оценени от IUCN или нямат данни за това.
И това е преди да се стигне до насекоми и други безгръбначни, които опрашват растенията, разпръскват семена и пренасят хранителни вещества през екосистемите – и безбройните видове, които тепърва ще бъдат открити, които изчезват по-бързо, отколкото може да се опишат.
Всичко това означава, че колкото и да се опитват учените, най-вероятно подценяваме истинската степен на загубата на биологично разнообразие и риска от изчезване. Близо 350 тревисти растителни вида, анализирани в настоящото проучване, нямат статут на IUCN
Ернандес-Янес и колегите ѝ се надяват, че по-доброто разбиране на това какви характеристики излагат растенията и животните в най-голям риск от изчезване помага за усилията за опазване. Резултатите могат да се използват за оценка кои видове са повече или по-малко уязвими към изчезване, особено когато липсват данни.
Справка: Demographic and life history traits explain patterns in species vulnerability to extinction
Haydée Hernández-Yáñez,Su Yeon Kim,Judy P. Che-Castaldo
PLOS One
https://doi.org/10.1371/journal.pone.0263504
Източник: Scientists Identified Common Traits Among Plants, Birds, and Mammals That Are at the Brink of Extinction
Margaret Davis, sciencetimes
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари