Слънцето е особено активно през последните няколко седмици. Нашата звезда претърпява серия от гигантски изригвания, които изпращат плазма в космоса.
Може би най-драматичното бе мощно изхвърляне на коронална маса и слънчевото изригване, което избухва от далечната страна на Слънцето на 15 февруари малко преди полунощ. Въз основа на размера е възможно изригването да е било в най-мощната категория, на която е способно нашето Слънце: изригване от клас Х.
Тъй като изригването и изхвърлянето на коронална маса или CME (coronal mass ejection) са били насочени далеч от Земята, е малко вероятно да видим някакви ефекти, свързани с геомагнитни бури, които се случват, когато материал от изригването се сблъска със земната атмосфера.
Те включват прекъсвания на комуникациите, колебания в електрическата мрежа и полярни сияния. Но ескалиращата активност подсказва, че можем да очакваме подобни бури в близко бъдеще.
Our Sun got angry for a moment yesterday just before midnight UTC. A prominence eruption (maybe combined with a powerful flare?) launched a massive CME into space. While not earth-directed, the eruption was huge and could signal there might be something interesting on its way... pic.twitter.com/z0fhjNp5mO
— SpaceWeatherLive (@_SpaceWeather_) February 16, 2022
Според SpaceWeatherLive, организация, която проследява слънчевата активност, Слънцето изригва всеки ден през месец февруари, като в някои дни има множество изригвания. Това включва три от втората най-мощна категория изригвания, M клас: M1.4 на 12 февруари; M1 на 14 февруари; и M1.3 на 15 февруари. През януари имаше и пет изригвания от клас M.
Учените класифицират слънчевите изригвания според яркостта на рентгеновите лъчи в диапазона на дължините на вълните от 1 до 8 ангстрьома. Има 3 категории:
- Клас X са големи, те са мощни събития, които могат да предизвикат затъмнения на радиовълните в цялата планета и дълготрайни радиационни бури.
- Изригванията от клас М са средни, те могат да причинят кратки затъмнения на радиовълните, които засягат полярните области на Земята. Понякога следват малки радиационни бури.
- В сравнение със събитията от X и M клас, изригванията от C-клас са малки с малко забележими последствия тук на Земята.
Леката геомагнитна буря, която събори 40 новоизстреляни сателита Starlink от ниска орбита на Земята, последва изригване от клас M, което се случва на 29 януари. Обикновено са нужни няколко дни слънчевото изригване да достигне Земята, в зависимост от това колко бързо се движи материалът. Останалите изригвания, случили се през февруари, досега са били в по-леката категория C-клас.
HOW ABOUT THAT CME??!!! ???????????? pic.twitter.com/HyulxmGUfW
— Karl Battams (@SungrazerComets) February 16, 2022
Но макар да звучи плашещо, това е доста нормално за нашето Слънце, тъй като то увеличава активността си приближавайки се към и по време на слънчевия максимум – най-динамичното време по време на неговия цикъл на активност.
Макар Слънцето да ни изглежда едно и също тук на Земята, то всъщност преминава през 11-годишни цикли на активност, с ясно дефиниран минимум и максимум. Този цикъл се основава на магнитното поле на Слънцето, което се обръща на всеки 11 години, като северният и южният му магнитни полюси сменят местата си.
Слънчевият минимум – характеризиращ се с минимално ниво на активност на слънчевите петна и изригвания – бележи края на един цикъл и началото на нов и се случва, когато магнитното поле на Слънцето е най-слабо.
Това е така, защото магнитното поле на Слънцето контролира неговата активност - слънчевите петна са временни области на силни магнитни полета.
Магнитно присъединяване. Източник: Wikimedia |
Короналните изхвърляния на маса възникват, когато линиите на магнитното поле върху слънчевата корона (най-външната част на слънчевата атмосфера), подравнени в противоположни посоки, се сблъскат, разкъсат и свързват отново. Това внезапно събитие, наречено магнитно присъединяване, може да освободи огромни количества плазма.
Последният слънчев минимум е настъпил през декември 2019 г.
The two flares on 2022-02-12 were so spectacular I ended up making this animation, even though their west-limb locations preclude geoeffective potential.
— Halo CME (@halocme) February 13, 2022
In the second event, only the latter part was eruptive, from the southern region. The northern flare had no global effect. pic.twitter.com/R3BnuK3Syc
Слънчевите петна се образуват, когато слънчевото магнитно поле се заплете. Това се случва, защото слънчевият екватор се върти по-бързо от по-високите географски ширини. В момента на Слънцето има 111 слънчеви петна, въпреки че не всички от тях ще изригват активно.
Слънчевият максимум трябва да се случи около юли 2025 г. Може да е трудно да се предвиди колко активен ще бъде даден цикъл, защото не знаем точно какво ги движи. Доклад от проучване, публикуван в списанието Solar Physics през 2019 г., представи доказателства, че причината за 11-годишния слънчев цикъл се намира не в Слънцето, а в неговите планети. Приливните сили на Венера, Земята и Юпитер въздействат на нашата звезда, те привличат горещата плазма на нейната повърхност, подобно на Луната, чиято гравитация влияе на приливите и отливите на Земята. Екипът смята, че редовното подреждане на планетите на всеки 11.07 години поддържа темпото на слънчевия цикъл.
Учените откриха доказателства, че Слънцето може да навлиза в най-силния цикъл, регистриран досега. Остава да видим дали останалата част от цикъла ще продължи в същия дух, но да се надяваме да не доведе до събитие, подобно на Карингтън.
Междувременно можете да сте в крак с слънчевата активност, като следвате SpaceWeather, SpaceWeatherLive и Центъра за прогнозиране на космическото време на NOAA.
Източник: The Sun Has Erupted Non-Stop All Month, And There Are More Giant Flares Coming
MICHELLE STARR, sciencealert
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари