Нов вид растение е открит и описан от доц. Ина Анева от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания, БАН, проф. Петър Желев от Лесотехническия университет и гл. ас. д-р Георги Бончев от Института по физиология на растенията и генетика към БАН.
Новият вид е наречен Sideritis elica (Родопска елика) и както споделя доц. Ина Анева е кръстен на името на нейната майка Елка.
Описаното от екипа растение се отличава морфологично от известния Мурсалски чай (Sideritis scardica), а молекулярният анализ подкрепя този извод.
Комбинацията от морфологични белези отличава добре новия вид: първите му три най-горни двойки листа са значително по-къси и по-широки, разклонеността на стъблата е много по-честа, цялото растение е покрито с много повече власинки и изглежда почти бяло, за разлика от другите видове от секция Empedoclia, които изглеждат сивозелени.
Sideritis scardica (Мурсалски чай) планина Славянка (a–c) и Sideritis elica от Червената стена (d,e). Кредит: Aneva, Zhelev & Bonchev
Sideritis elica расте в Биосферен резерват Червената стена, Западни Родопи. Находището обхваща горната част на скалист склон, който в заравнената билна част преминава в смесена гора от черен бор и воден габър.
Sideritis elica. Кредит: Aneva, Zhelev & Bonchev
Открити са само 12 екземпляра, което подчертава необходимостта от мерки за опазването на вида в природата.
България е страна с добре проучена флора, затова откриването на нов вид растение е изключително събитие.
Справка: Sideritis elica, a New Species of Lamiaceae from Bulgaria, Revealed by Morphology and Molecular Phylogeny
Ina Aneva, Petar Zhelev and Georgi Bonchev
Plants 2022, 11(21), 2900; https://doi.org/10.3390/plants11212900
Източник: БАН
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари