Бирмански кехлибар на 99 милиона години разкри най-стария известен сцинк

Ваня Милева Последна промяна на 25 юли 2024 в 00:00 2634 0

Реконструкция на жив Electroscincus zedi; частите на гущера, които не са представени в наличния материал, са изобразени замъглени

Кредит Stephanie Abramowicz

Реконструкция на жив Electroscincus zedi; частите на гущера, които не са представени в наличния материал, са изобразени замъглени.

Палеонтолози откриха останките от неизвестен досега вид гущер в парче кехлибар от средата на креда, изкопан в Северен Мианмар.

Новооткритият вид е малък гущер с приблизителна дължина на муцуната от 3 см.

Наречен Electroscincus zedi, той е живял в средата на периода Креда, преди приблизително 99 милиона години.

Различава се от всички останали известни люспести животни (гущери и змии) от мезозоя по наличието на припокриващи се сложни остеодерми (вторични подкожни окостенявания), подредени шахматно около тялото, което подкрепя разположението му в семейството на Сцинковите (Scincidae).

"Сцинковите е мегаразнообразна група от люспести животни, която днес е достигнала почти глобално разпространение в умерените и тропическите региони по целия свят", отбелязва д-р Хуан Даза (Juan Daza) от Държавния университет Сам Хюстън и неговите колеги.

"Той е представен от повече от 1745 описани живи вида, съставляващи почти 15% от всички живи гущери."

"Типичните сцинкове имат цилиндрични тела и сравнително къси крайници и в над 50 линии на сцинкове са настъпили еволюционни преходи към намаляване или загуба на крайници."

"Сред живите сцинкоиди (Xantusiidae, Gerrhosauridae, Cordylidae, Scincidae), членовете на семейство Scincidae показват най-голям диапазон на дължина на тялото, включително някои миниатюрни форми с дължина на тялото само от няколко сантиметра до изчезналия Tiliqua frangens, който може да е достигал половин метър и повече."

"Сцинковете показват и голяма вариация в броя на пресакралните прешлени, вариращи от 26 до 108, което в комбинация със закръглени (циклоидни) люспи и сложни остеодерми може да е улеснило повтарящата се еволюция на всякакви морфотипове, включително ровещи и без крака".

"Повечето сцинкове се характеризират с гладки, закръглени люспи, под които се намират сложни остеодерми – костни пластини в дермата, които са съставени от няколко съчленени с люспите остеодерми".

Electroscincus zedi, фосил във вентрални (a) и дорзални (b) изгледи; детайл на десния крак (c, e) и остеодерми (d); Рентгенова снимка на целия образец, показваща скелетните останки и няколко съчленени и разпръснати остеодерми (f). Кредит: Daza et al., doi: 10.1038/s41598-024-66451-w.

Бирманският кехлибар (Burmite), който е запазил Electroscincus zedi, е намерен в залежите от средата на креда в провинция Качин, Северен Мианмар.

Екземплярът включва две несвързани части от сцинка, съдържащи люспи и предимно апендикулярни кости, но очевидно е част от един индивид.

"В момента са известни над 100 екземпляра люспести животни от Бурмит", съобщават палеонтолозите.

"Този нов фосил е единственият, който е запазил остеодермалната морфология, което го определя като сцинк и го отличава от всички известни фосилни люспести животни от Креда."

"Екземплярът е непълен, но е запазил както посткраниални скелетни елементи, така и покривни структури и, макар да е малко далеч от идеалния, предоставя основа за сравнение с всеки предполагаем материал, който може да бъде открит в бъдеще."

"Екземплярът има комбинация от сложни остеодерми и припокриващи се циклоидни люспи, която е ограничена до сцинковете".

"Предполагаме, че този тип остеодерма се е развил като отговор на повишено припокриване на люспи и намалена твърдост на дермалната броня", заключават изследователите.

Справка: J.D. Daza et al. 2024. Compound osteoderms preserved in amber reveal the oldest known skink. Sci Rep 14, 15662; doi: 10.1038/s41598-024-66451-w

Източник: 99-Million-Year-Old Burmese Amber Reveals Oldest Known Skink, Natali Anderson,  Sci.News

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !