Броят на регистрираните видове пчели е намалял рязко от 90-те години на миналия век, според глобален анализ на популациите на пчелите.
Въпреки че това не означава непременно, че всички тези видове са изчезнали, това означава, че са станали по-редки - достатъчно редки, че никой не може да ги открие лесно в дивата природа.
Дивите пчели опрашват цветовете и това е важно за възпроизводството на стотици хиляди диви растителни видове и е от решаващо значение за добивите при около 85% от земеделските култури. Наблюдавано е намаляване на изобилието и разнообразието на пчелните видове на всички нива - на местно, регионално и държавно ниво по всички континенти.
Аржентинските изследователи Едуардо Затара (Eduardo Zattara) и Марсело Айзен (Marcelo Aizen) проучват колко видове диви пчели се наблюдават всяка година, записани в Глобалния информационен фонд за биологичното разнообразие (GBIF), платформа, в която хората могат да записват наблюдения на пчелни видове. GBIF групира данни от широк спектър от източници на данни, населени места, стратегии за записване и географски области.
Техните констатации показват, че 25% по-малко видове са съобщени на GBIF между 2006 и 2015 г. в сравнение с записите, налични преди 1990 г. Това е особено тревожно, тъй като броят на записите в базата данни всъщност се е увеличил с около 55% от 2000 г., така че спадът не се дължи на липса на наблюдения, обясниха изследователите.
„С участието на гражданите и възможността за споделяне на данни, записите растат експоненциално, но броят на видовете, отчетени в тези записи, намалява“, коментира Едуардо Затара, водещ автор и изследовател от Университета Комауе в Аржентина, пред The Guardian. „Това все още не е пчелен катаклизъм, но това, което можем да кажем, е, че дивите пчели не може да се каже, че процъфтяват“.
Спадът не е разпределен равномерно между пчелните семейства, показва проучването. Наблюденията на по-редки видове пчели са спаднали по-рязко от тези на по-често срещаните семейства. Записите на Melittidae, пчелно семейство, открито в Африка, са спаднали с 41% от 90-те години на миналия век, докато пчелите Halictid, второто най-често срещано семейство, са намалели със 17% през същия период.
Женска Melitta maura от семейство Melittidae | Метално зелена халиктидна пчела. |
Източник: Wikimedia Commons |
Изследването има някои ограничения. Най-вече резултатите са обект на известна несигурност поради разнообразието от източници на данни, включени в GBIF. Това прави невъзможно да се стигне до окончателни заключения за отделни видове, казват изследователите. И все пак, дори като се вземат предвид възможните изкривявания на данните, тенденцията, наблюдавана в проучването, е ясна и съвпада с други предишни доклади относно предизвикателствата, пред които са изправени пчелите.
„Предвид настоящата перспектива за глобалното биологично разнообразие, е по-вероятно тези тенденции да отразяват съществуващите сценарии за намаляване на разнообразието на пчелите“, пишат изследователите в изследването. „В най-добрия сценарий това може да означава, че хиляди видове пчели са станали твърде редки, при най-лошия сценарий те може вече да са изчезнали на местно или глобално ниво".
Пчелите и другите опрашители са изправени пред много трудности - те губят местообитанията си заради земеделието, добива на ресурси и развитието на градовете, а също така са засегнати от замърсяването на въздуха и злоупотребата с пестициди, които могат да убият пряко пчелите и да повлияят на способността им за навигация или погубвайки храната им. Изменението на климата също е голямо предизвикателство, тъй като много пчели не успяват да мигрират в по-хладни райони.
Според първия глобален научен преглед от 2019 г. насекомите могат да изчезнат в рамките на един век, ако техният бърз темп на спад се запази.
Някои мислят, че няма да загубим много с изчезването на тези насекоми, но учените ни предупреждават, че драматичният спад на броя им по целия свят ще се превърне в "катастрофална" загуба за природните екосистеми.
Справка: Worldwide occurrence records suggest a global decline in bee species richness
Eduardo E. Zattara 5, Marcelo A. Aizen
One Earth, DOI: https://doi.org/10.1016/j.oneear.2020.12.005
Източник: A quarter of all known bees “haven’t been seen” since 1990 — and this is bad news, ZMEScience
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
6136
1
27.01 2021 в 13:28
Последни коментари