
Младите слънчогледови растения нарастват, проследявайки движението на Слънцето - в края на деня те "гледат" на запад, но се преориентират на изток всяка нощ. Когато цветът узрее, те замръзват с "лице" на изток. Ново изследване показа защо е полезна тази тяхна способност да се ориентират в пространството.
Способността на слънчогледите да завъртат цвета си, следвайки слънцето е известна и на децата. Но дали растението наистина "следи" слънчевия диск и се влияе от движението му или това е следствие на някакъв вътрешен фактор? И защо въобще го правят слънчогледите?
Няколко прости, но ефектни експерименти на Стейси Хармър (Stacey Harmer) и колегите й дават отговор на тези въпроси, разказва списание Science.
В началото учените просто връзвали растения, не позволявайки им да се завъртат или обръщали саксии, за да нарушат естествения им ход на движение. И в двата случая листата на растенията са били средно с 10% по-малко, отколкото техните съседи, които безпрепятствено са се обръщали към слънцето.
Освен това биолозите провели експерименти в затворени, изолирани помещения с изкуствено осветление, което автоматично имитира движението на Слънцето. Цикълът на това движение заемал не 24 часа, а цели 30. Но растенията отказват да се адаптират към този режим. Техните завъртания губят синхрон и го се връщат към нормалното само след като осветлението минава на 24-часов цикъл. Този прост експеримент, според Стейси Хамър, показва, че денонощните движения на слънчогледите не се регулират толкова от външни фактори, а от вътрешни, свързани с циркадианните ритми.
Зрелият цвят вече не се върти, но застива в точно определена позиция - обърнат на изток. Според учените това не е случайно. Те сравнили количеството опрашващи насекоми, които посещават саксиите, обърнати на запад и тези с друга ориентация. Оказало се, че обърнатите на изток цветове се опрашват много по-интензивно. Те се затоплят по-бързо в студените сутрини и успяват да привлекат пет пъти повече насекоми.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
15919
1
05.08 2016 в 14:20
Последни коментари
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката