Вирусът, който причинява COVID-19, може да унищожи Т-клетките, които трябва да защитават организма от чужди нашественици, а в медицинските кръгове нараства безпокойството, че ефектът може да бъде подобен на ХИВ.
Коронавирусът, който причинява COVID-19, е способен да убива здравите имунни клетки, които всъщност би трябвало да убиват него, предупреждават учените.
Изненадващото откритие, направено от екип изследователи от Шанхай и Ню Йорк, съвпада с наблюденията на лекарите на първа линия, че COVID-19 може да атакува имунната система на човека и да причини увреждания, подобни на тези, открити при пациенти с ХИВ.
Лу Лу (Lu Lu) от Университета Фудан в Шанхай и Джанг Шибо (Jang Shibo) от Нюйоркския кръвен център събират клетъчни линии, отгледани в лаборатория, с живия вирус, официално известен като SARS-CoV-2.
Т-лимфоцитите, известни още като Т-клетки, играят централна роля за идентифициране и елиминиране на чужди за организма нашественици. Те правят това, като улавят клетката, заразена от вируса, пробиват дупка в мембраната й и инжектират токсични химични вещества в нея. След това тези вещества убиват както вируса, така и заразената клетка и ги разкъсват на парчета.
T-клетъчно унищожаване на заразени клетки. Кредит: Wikimedia Commons
За изненада на учените Т-клетката се превръща в плячка на коронавируса в техния експеримент. Те откриват, че уникална структура в шиповия протеин на вируса е задействала сливането на вирусната обвивка и клетъчна мембрана, когато се допрат.
След това гените на вируса навлизат в Т-клетата, превземат я като деактивират функцията й да защитава хората.
Изследователите правят същия експеримент с тежък остър респираторен синдром, или SARS, друг коронавирус, и откриват, че вирусът на SARS няма способността да заразява Т-клетки.
Те предполагат, че причината е липсата на мембранно сливане. Вирусът SARS, който уби стотици при епидемия от 2003 г., може да заразява само клетки, носещи специфичен рецепторен протеин, известен като ACE2, и този протеин има изключително ниско присъствие в Т-клетките.
По-нататъшните изследвания на коронавирусната инфекция на Т-клетките ще предизвикат „нови идеи за патогенни механизми и терапевтични интервенции“, заявиха изследователите в статия, публикувана в рецензираното списание Cellular & Molecular Immunology.
Снимка: Rawpixel
Лекар, който работи в болница, лекуваща пациенти на COVID-19 в Пекин, заяви, че откритието добави още едно доказателство за нарастващата загриженост в медицинските кръгове, че коронавирусът понякога може да се държи като някои от най-известните вируси, които директно атакуват имунната система на човека
"Все повече хора го сравняват с ХИВ", коментира лекарят, пожелал да остане анонимен поради чувствителността на проблема.
През февруари Чън Юнуън (Chen Yongwen) и неговите колеги от Института по имунология PLA публикуваха клиничен доклад, в който предупреждават, че броят на Т-клетките може да спадне значително при пациенти с COVID-19, особено когато са в напреднала възраст или се налага лечение в интензивни отделения. Колкото по-малък е броя на Т-клетките, толкова по-висок е рискът от смърт.
По-късно това наблюдение е потвърдено от аутопсии на повече от 20 пациента, чиято имунна система е почти напълно унищожена. Лекарите, видели телата, разказват, че увреждането на вътрешните органи е подобно на комбинация от SARS и СПИН.
Генът, управляващ функцията за сливането в SARS-CoV-2 с Т-клетките, не е открит при други коронавируси, атакуващи хора или животни.
Но някои смъртоносни човешки вируси като СПИН и Ебола имат подобни поредици, което подтиква спекулациите, че новият коронавирус може да се е разпространявал незабележимо в човешките общества отдавна, преди да предизвика тази пандемия.
Но има една основна разлика между SARS-CoV-2 и ХИВ, според новото проучване.
ХИВ може да се репликира в Т-клетките и да ги превърне във фабрики, произвеждащи негови копия, за да зарази други клетки. Но Лу и Джианг не наблюдават никакъв растеж на коронавируса след влизането му в Т-клетките, което предполага, че вирусът и Т-клетките може би умират заедно.
Проучването поражда нови въпроси. Например, коронавирусът може да съществува седмици при някои пациенти, без да причинява никакви симптоми. Как взаимодейства с Т-клетките при тези пациенти учените не знаят.
Някои критично болни пациенти преживяват цитокинови бури, при които имунната система има свръхреакция и атакува здрави клетки.
Но защо и как коронавирусът задейства този ефект, е неясно.
Справка: SARS-CoV-2 infects T lymphocytes through its spike protein-mediated membrane fusion, Xinling Wang, Wei Xu, Gaowei Hu, Shuai Xia, Zhiping Sun, Zezhong Liu, Youhua Xie, Rong Zhang, Shibo Jiang & Lu Lu, Cellular & Molecular Immunology, https://doi.org/10.1038/s41423-020-0424-9
Източник:
Coronavirus could attack immune system like HIV by targeting protective cells, warn scientists, South China Morning Post
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари