Някои твърдят, че хората за първи път са опитомили вълците в Европа, а други твърдят, че това се е случило в Централна Азия. Сега ново изследване, публикуванo в Science, показва, че може да са верни и двете твърдения, тоест кучетата са били опитомени не веднъж, а два пъти.
Голям международен екип от учени, финансиран от Европейския съвет за научни изследвания, сравнявайки генетични данни със съществуващите археологически доказателства показа, че кучето, най-добрият приятел на човека може да се е появил независимо от две отделни и евентуално вече изчезнали популации вълци, които са живели от двете страни на континента Евразия. Това означава, че кучетата са били опитомени не веднъж, както се смяташе досега, а два пъти, съобщава порталът Рhys.org.
Кучетата са най-ранните домашни животни. Те се появяват най-малко преди 15 000 години с отделни групи ловци-събирачи. Това е около 5000 години преди появата на земеделието и свързаните с него отглеждани животни като овце, кози, говеда и свине.
Изследователи от университета в Оксфорд реконструират еволюционната история на кучетата като анализират гените на кости на куче на 4 800 години от периода неолит, намерени в Нюгрейндж, Ирландия. Екипът, заедно с френски изследователи от Националния музей по естествена история в Париж, получават митохондриална ДНК от 59 древни кучета, живели преди 14 000 - 3000 години и след това ги сравняват с генетичните данни на повече от 2500 по-рано проучени съвременни кучета.
Древна пещерна рисунка, изобразяваща ловец и кучето му (недатирана). Снимка: ScienceaGoGO
Резултатите от техните анализи показват ясно генетичното разделение между съвременните популации кучета, живеещи в момента в Източна Азия и Европа, което предполага, че са опитомени отделно. Любопитно е, че смесването на популациите се е случило след най-ранното археологическо доказателство за кучета в Европа.
Прегледът на археологическите данни показва, че първите кучета се появяват и на Изток, и на Запад преди повече от 12 000 години, но в Централна Азия не по-рано от 8 000 години.
Според новите открития кучетата са били опитомени за първи път в географски разделени популации вълци в противоположни страни на континента Евразия. В един момент, след опитомяването им, източните кучетата се разпространили с мигриращите хора в Европа, където те се смесват и най-вече заменят най-ранните европейски кучета. Повечето кучета днес са смес от източни и западни кучета, което обяснява защо предишните проучвания показваха объркващи резултати
Карта, изобразяваща хипотезата за източния произход на домашните кучета.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари