Микробите успешно колонизират една след друга нови сурови среди: например морските нефтени разливи, плаващата в океаните пластмаса, индустриалните бунища и дори вътрешността на Международната космическа станция.
Оказва се обаче, че една екстремна среда, която приютява специализирана общност от високо адаптирани микроби, е много по-близо до нас: микровълновата печка.
Това се съобщава за първи път от изследователи от Испания в проучване в Frontiers in Microbiology. То е важно не само от гледна точка на хигиената, но може да вдъхнови и биотехнологични приложения - ако щамовете, открити в микровълновите печки, могат да бъдат използвани в промишлени процеси, които изискват особено устойчиви бактерии.
"Резултатите ни разкриват, че битовите микровълнови фурни имат по-"човешки" микробиом, подобен на кухненските повърхности, докато лабораторните микровълнови печки приютяват бактерии, които са по-устойчиви на радиация", разказва Даниел Торент (Daniel Torrent), един от авторите и изследовател в стартъпа Darwin Bioprospecting Excellence SL в Патерна, Испания.
Торент и колегите му взели проби от микроби от вътрешността на 30 микровълнови печки: По 10 от кухни на отделни домакинства, други 10 от общи битови помещения - например корпоративни центрове, научни институти и кафенета - и 10 от лаборатории по молекулярна биология и микробиология. Целта на тази схема за вземане на проби е да се види дали тези микробни общности се влияят от взаимодействието с храната и навиците на потребителите.
Екипът използва два допълващи се метода за определяне на микробното разнообразие: секвениране от следващо поколение и култивиране на 101 щама в пет различни среди.
Биологично разнообразен микробиом точно в нашия дом
Изследователите откриват общо 747 различни рода в рамките на 25 бактериални типа. Най-често срещаните типове са Firmicutes, Actinobacteria и особено Proteobacteria.
Те установяват, че съставът на типичното микробно съобщество отчасти се припокрива между споделените микровълнови фурни в дома и тези в едно домакинство, докато лабораторните микровълнови печки са доста различни. Разнообразието е било най-ниско в микровълновите фурни за едно домакинство и най-високо в лабораторните.
Представители на родовете Acinetobacter, Bhargavaea, Brevibacterium, Brevundimonas, Dermacoccus, Klebsiella, Pantoea, Pseudoxanthomonas и Rhizobium са открити само в домашните микровълнови печки, докато Arthrobacter, Enterobacter, Janibacter, Methylobacterium, Neobacillus, Nocardioides, Novosphingobium, Paenibacillus, Peribacillus, Planococcus, Rothia, Sporosarcina и Terribacillus са установени само в общите домашни микровълнови.
Бактериите Nonomuraea са изолирани изключително от лабораторни микровълнови печки. Там Delftia, Micrococcus, Deinocococcus и един неидентифициран род от тип Cyanobacteria също са били често срещани, като са открити в значително по-голяма честота, отколкото в битовите такива.
Авторите също така сравняват наблюдаваното разнообразие с това в специализираните местообитания, за които се съобщава в литературата. Както се очакваше, микробиомът в микровълновите печки наподобяваше този, открит върху типичните кухненски повърхности.
"Някои видове от родовете, открити в домашните микровълнови фурни, като Klebsiella, Enterococcus и Aeromonas, могат да представляват риск за човешкото здраве. Важно е обаче да се отбележи, че микробната популация, открита в микровълновите печки, не представлява уникален или повишен риск в сравнение с други обичайни кухненски повърхности", подчертава Торент.
Паралелна еволюция
Тя обаче е сходна и с микробиома в индустриална среда: а именно върху соларните панели. Авторите предполагат, че постоянният термичен шок, електромагнитната радиация и изсушаването в такива силно облъчени среди многократно са селектирали високоустойчиви микроби по същия начин, както в микровълновите печки.
"Както за широката общественост, така и за лабораторния персонал препоръчваме редовно да дезинфекцират микровълновите печки с разреден разтвор на белина или с наличен в търговската мрежа дезинфекциращ спрей. Освен това е важно след всяка употреба да избърсвате вътрешните повърхности с влажна кърпа, за да отстраните остатъците, и да почиствате незабавно разливите, за да предотвратите развитието на бактерии", препоръчва Торент.
Справка: The microwave bacteriome: biodiversity of domestic and laboratory microwave ovens, Frontiers in Microbiology (2024). DOI: 10.3389/fmicb.2024.1395751
Източник: Microbes conquer the next extreme environment: Your microwave, Frontiers
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари