Роденият на тази дата холандско-английски физиолог, биолог и химик Ян Ингенхауз е известен е най-вече като откривател на фотосинтезата.
Ян Ингенхауз, заедно с Джоузеф Пристли, доказва, че слънчевата светлина е основен компонент при превръщането на въглеродния диоксид в кислород от зелените растения, че те имат способността да фиксират въглерода и да пречистват въздуха като отделят кислород в полза на дишането на животните.
Той открива също, че съществува процес, аналогичен на дишането на животните, т.е. абсорбиране на кислород от растенията и отделяне на въглероден диоксид - зелената част на растението (съдържаща хлорофил) диша на тъмно, а растителната част без хлорофил - на тъмно и на светло.
Ян Ингенхауз провежда опити с електричество, изучава топлопроводимостта в металите. През 1785 г. той описва хаотичното движение на частици въглероден прах над етанолови пари, което прави Ян Ингенхаус откривател на Брауновото движение.
По-рано, като лекар, подкрепя използването от Едуард Дженър на инокулация с жива ваксина срещу дребна шарка за защита срещу болестта. Ингенхауз бързо придобива много ценни контакти в Лондон и става експерт по инокулиране. През 1767 г. той ваксинира 700 селяни по време на успешна борба с епидемията в Хертфордшир. Успешно ваксинира срещу едра шарка във Виена членовете на семейство Хабсбург през 1768 г., след което става частен съветник и личен лекар на императрица Мария Терезия Австрийска.
Ингенхоус е бил усърден експериментатор, изучавал почвите и храненето на растенията. Той въвежда използването на покривни стъкла върху предметните стъкла за микроскоп.
Усъвършенства фосфорните кибритени клечки и изобретява запалка, работеща на водородно гориво, работи върху апарати за генериране на статично електричество.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари