Сърдечният мускул започва да бие в миши ембриони между 7-ия и 8-ия ден след зачеването, еквивалент на 16-ия ден при хората. Това са установили Пол Райли (Paul Riley) от Оксфордския университет и неговия екип, разказва сайтът на университета.
Сърцето е първият орган, който започва да функционира в човешките ембриони, както и в животни и птици. Преди се е смятало, че на първите сърдечни импулси се проявяват в човешкия ембрион между 21-ия и 22-ия ден след зачеването. Но учените са открили доказателства, че този значим момент в живота всъщност се случва по-рано.
Изследователите използват луминесцентни маркери с молекули на калций, които се поставят в мишите ембриони. Това позволява точно определи момента, в който се активизират калциевите канали в мускулните клетки на сърцето, произвеждайки първите си импулсни движения.
"Ние се опитваме да разберем по-добре как се развива сърцето. В крайна сметка това може да доведе до подобряване на методите за прогнозиране на пороци на сърцето, които се развиват в утробата на майката преди раждането и се проявяват в зряла възраст. Сега сме на стъпка по-близо до възможността да се предотвратяваме сърдечно-съдовите заболявания, които възникват по време на бременността, " - заяви Пол Райли.
Учените отбелязват, че няма скоро да прилагат луминесцентни маркери на калциеви молекули за изследване на човешки ембриони. Използването на миши ембриони в такива изследвания е доста често срещана практика. Но не винаги може да се разчита на коректна екстраполация на данните, получени от мишки за хората.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари