Ново изследване показва, че използването на изкуствено осветление, идващо от уличното осветление, сградите и автомобилите води до загуба на нощта в много области по целия свят.
Това може да има сериозни последици за животните и растенията, които са биологично програмирани да реагират по различен начин по време на деня и нощта, съобщава phys.org.
Проблемът се задълбочава от използването на енергоспестяващи LED лампи, сочи изследване, публикувано в списание Science Advances.
Проблемът не е в самите LED крушки, които са по-ефективни, защото се нуждаят от много по-малко електроенергия, за да осигурят същото количество светлина, обяснява водещият автор Крис Киба (Chris Kyba), физик в German Research Center for Geosciences.
По-скоро е в това, че хората продължават да инсталират повече и повече светлини, разказва той пред репортери в конферентен разговор.
"Ние ще осветим нещо, което не е било осветено преди, като алея за велосипеди в парка или част от магистрала водеща извън града, която в миналото не е била осветена", коментира ученият. "И така, всички тези нови употреби на осветлението до известна степен балансират икономиите от употребата на светодиодите".
Създадена е интерактивна карта, която показва кои области в света са най-силно засегнати от светлинното замърсяване.
Може да кликнете с мишката и да приплъзнете картата до желаното място и може да увеличите с помощта на колелцето на мишката или бутона увеличение.
Както отбелязват изследователите, светлинното замърсяване променя биологичните ритми на животните и пречи на астрономическите наблюдения.
Анализът на сателитните изображения за 2012-2016 г. показва, че средната стойност на осветената територия в тъмните часове на денонощието се увеличава с 2,2% годишно. Яркостта на вече осветените площи също се увеличава с 2,2% за година. Ръстът се дължи основно на Южна Америка, Африка и Азия. Във военните зони - Сирия, Йемен и други - осветлението, напротив, намалява.
В момента небето е осветено повече от всякога.
Според учените всъщност светлинното замърсяване расте по-бързо. Повечето светодиодни лампи излъчват студена синя светлина, която сателитите не могат да открият поради твърде късите електромагнитни вълни. В същото време тази светлина е най-близо до дневната светлина, поради което организмите все повече възприемат нощта като ден.
Очаква се до 2020 г. светодиодните лампи да заемат 61% от пазара на лампи.
На графиката са данните от ново изследване, които показват колко страни увеличават или намаляват нивата на светлинното замърсяване.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари