Нов за науката малък хамелеон е забелязан от туристи в Мадагаскар

Вид листен хамелеон, наскоро наречен Brookesia nofy, е открит в участък от крайбрежна тропическа гора, силно застрашено местообитание в Мадагаскар

Ваня Милева Последна промяна на 17 септември 2024 в 00:00 4683 0

Листен хамелеон от новорегистрирания вид <em>Brookesia nofy,</em> намерен в Мадагаскар

Кредит Andolalao Rakotoarison

Листен хамелеон от новорегистрирания вид Brookesia nofy, намерен в Мадагаскар

Нов за науката вид листен хамелеон, наскоро наречен Brookesia nofy, с размери по-малко от половината от дължината на човешкия показалец, е открит в малка част от силно застрашените крайбрежни тропически гори на Мадагаскар.

Изследователите разбират а съществуването му от туристи, публикували снимки на малките влечуги в интернет. Мигел Венсес (Miguel Vences) от Техническия университет в Брауншвайг в Германия, изпращат своите сътрудници на Vences, Андолалао Ракотоарисон (Andolalao Rakotoarison) и Алида Франклайн Хасинияна (Alida Frankline Hasiniaina) да търсят животинчето и да вземат първа проба.

Листните хамелеони от рода Brookesia са миниатюрни хамелеони с цвета на паднали листа, които през последните години чупят рекорди за малкия си размер на тялото.

Brookesia nana, например, описан в северен Мадагаскар през 2021 г. , е дълъг само 22 милиметра и се смята за най-малкото влечуго в света.

Brookesia nana е най-малкото влечуго в света. Кредит: Frank Glaw/Bavarian State Collection of Zoology

Новият вид, наречен Brookesia nofy на името на туристическия обект на източното крайбрежие на Мадагаскар Ankanin'ny Nofy, където е открит, е малко по-голям - около 33 милиметра. Това е първият листен хамелеон, открит да живее в крайбрежни или литорални (в приливно-отливната зона) тропически гори – може би най-застрашеното местообитание на острова. Някога тази зона е била обширна, но сега са останали незасегнати само около 10 процента от нея.

Възможно е B. nofy да е оцелял само защото горският участък, където е намерен, е част от частен резерват, управляван от хотел, чиито собственици са оставили дърветата да се регенерират през последните 20 години. Видът е бил заснет и от местен журналист преди пет години в по-голям участък от гората наблизо, но когато Венсес и колегите му посещават преди две години, те стават свидетели на голяма част от тази гора, унищожена от горски пожари.

Подкрепата за екотуристически начинания, които дават шанс на международните туристи да видят редките хамелеони на Мадагаскар заедно с лемурите, вероятно надвишава големия въглероден отпечатък, необходим за пътуване до там, разказва Венсес.

"Ако хората не виждат икономическа стойност в малките петна [оцеляла крайбрежна] гора, гората ще изчезне", коментира изследователят.

Справка:

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !