
Ново изследване, публикувано в PLOS ONE, разкрива, че ранните хора в средния палеолит са събирали мидени черупки с естествено образувани отвори в тях, за да могат да ги нанизват на декоративни огърлици.
Откриваните многобройни черупки с естествени отвори отдавна се свързват с ранните обитания на хората, като някои датират още от преди 160 000 години в райони на Северна Африка, Южна Африка и Източното Средиземноморие.
За да определят дали тези колекции са събирани за направата на огърлици, водещите автори Даниела Бар-Йосеф Мейер (Daniella Bar-Yosef Mayer) от Университета на Тел Авив и Ирис Громан - Ярославски (Iris Groman-Yaroslavski) от Университета на Хайфа, Израел, събират и изследват пробити мидени черупки. Те са от род Glycymeris и учените използват различни техники, включително пясък, кожа и камък, за да симулират ефектите от износване с времето и нанизват черупките на нишки от див лен. Те търсят в древните миди следи, които биха могли да покажат дали те също са били нанизвани по този начин.
Мидени черупки от пещерата Кафзех, чието износване е изучено. Кредит: Bar-Yosef Mayer et al, PLOS ONE, 2020
Учените сравняват своите нанизани миди с такива, открити в пещерата Кафзех, средиземноморски палеолитен обект, датиран на 120 000 години, в който са открити много естествено перфорирани черупки. Микроскопският анализ на петте най-добре запазени мидени черупки от пещерата показва следи, съвпадащи с изкуствено обработените миди от симулацията. Анализът показва контакт както с нишката, така и между отделните раковини, което предполага, че те са били окачени близо едни до други. От петте древни черупки, четири имат и следи от оцветяване с охра, пигмент, използван от древните хора.
Доказателствoто, че черупките са били окачени на нишка, не позволява да се определи точното им символично значение. Но двойни черупки, включително и подобни на тези от пещерата Кафзех, често се срещат в палеолитните обитания, което показва, че са имали значение. Добавянето на нишките от лен също подчертава, че е било важно черупките да бъдат носени, а не просто украса на пещерата.
"Съвременните хора събират неперфорирани черупки за символични цели от преди 160 000 години и дори по-рано, а преди около 120 000 години те започват да събират пробити миди и да ги носят на нишка", обяснява Майер. "Ние заключваме, че тези нишки, които са имали и много други приложения, са изобретени в този времеви период".
Източник: IFLScience - Ancient Humans Collected Shells With Holes In To Paint And Thread Onto Necklaces
Още по темата

Животът
Най-древната мина за охра е открита в потопена пещера в Мексико (видео)

Животът
4 вида гигантски едноклетъчни са открити в бездна на дъното на Тихия океан

Животът
Китоподобни се учат помежду си как да използват раковини като инструменти за лов (видео)

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари