
Чревната микрофлора на венецуелски индианци, които никога не са влизали в контакт със съвременната цивилизация, е най-богатата на разнообразни бактерии - в сравнение с другите народи по света. Нещо повече, в микрофлората на яномами са намерени гени, отговарящи за устойчивостта към антибиотиците, въпреки че индианците никога не са се приемали подобни медикаменти.
Новото проучване е публикувано в списание Science Advances, съобщава Science Daily.
Народността яномами живее в джунглите на Амазонка във Венецуела и води полуномадски живот. През 2008 г. военен хеликоптер е открил неизвестното племе и година по-късно, там е пристигнала група от лекари, която събира проби от 34 доброволци на възраст от 4-50 години.
След секвениране и анализ на микробната ДНК в тези проби, американски и венецуелски учени са открили у яномами изключително разнообразни бактерии. Броят на видовете микроорганизми в това изолирано племе е по-висок, не само в сравнение с народите на Европа и САЩ, но и в сравнение с микрофлората на други народи в Амазония с редки контакти с модерния свят.
Някои от откритите бактерии са полезни за здравето - например, предотвратяващи образуването на камъни в бъбреците. Но изследователите са били изненадани най-вече от бактерията Eшерихия коли с действащи гени с резистентност към антибиотици, а яномами никога не са вземали тези лекарства. Според авторите, тези гени са резултат на размяна между човешката микрофлора и почвените бактерии.
Учените подчертават важността на научните изследвания на микробиомата на изолирани народи, докато древното разнообразие оше не е загубено, защото там може да се намерят микроби, които имат лечебна стойност.
През март 2015 автори на подобно изследване са доказали, че в червата на ловците-събирачи и други популации, водещи традиционен начин на живот, има много повече микроби, отколкото у жителите на развитите общества. И благодарение на тези микроорганизми "примитивните" народи страдат по-малко от чревни заболявания: колит, рак дебелото черво.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
21.04 2015 в 20:05
НОРМАЛНО Е бактериите да имат някой и друг ген за борба с антибиотиците. Все пак гъбичките са измислили антибиотиците много преди някакви слабо окосмени маймуняци да слязат от клона. Съревнованието между гъбички и бактерии май е преди излизането на сушата.
21.04 2015 в 13:47
20.04 2015 в 20:23
Последни коментари
dolivo
Класациите показват, че NIH доминира в световните здравни изследвания
dolivo
Учените, работещи за връщането на вълнестия мамут, създават вълнести мишки
dolivo
Обществото умее да разпознава фалшиви новини, но е скептично към верните новини, показва метаанализ
dolivo
Прогноза за развитие на технологиите до 2099 от Рей Курцвейл
dolivo
Може ли удар от малка черна дупка да убие човек?
Kahles
Учен от НАСА създава двигател, работещ без гориво, което противоречи на законите на физиката
dolivo
Китай е разработил рядък, ултратвърд 6-ъгълен диамант