Риба, подобна на змиорка, живее в кухината на морска краставица и излиза през ануса ѝ (видео)

Коменсализъм или паразитизъм?

Ваня Милева Последна промяна на 13 септември 2024 в 00:00 3254 0

Малка оранжева рибка подава главата си от дупка в морска краставица

Кредит Claude Rives from Fishbase

Тази тънка, подобна на змиорка риба няма люспи за защита и затова избира да използва ануса на морска краставица за безопасност.

На снимката грациозната перлена риба (Encheliophis gracilis), наднича от ануса на морската краставица Bohadschia argus. Тази тънка, подобна на змиорка риба няма люспи за защита и затова избира да използва ануса на морска краставица за безопасност.

Тази рибка, наречена перлена, от семейство Carapidae живее в безгръбначни гостоприемници в плитки тропически води по света и се храни с планктон.

Дългата тънка рибка не изглежда необичайно, докато не я видите да се връща у дома си – в дупето на морска краставица.

Морските краставици или холотурии са бодлокожи, те са близки роднини с морските звезди, морските таралежи и змиевидните морски звезди и още няколко други, по-малко познати групи.

Като всички бодлокожи те имат структура на тялото, който е уникална в животинското царство: като възрастни те са радиално симетрични (по-точно, те са пентарадиални, с 5 оси на симетрия) и се движат с помощта на хидравлична система от 5 тръбести "крака" (може да се каже и "ръце"). При морската краставица тази част от симетрията е малко скрита, защото тялото на животното изглежда надуто и удължено, но тази симетрия си е там. Телесната им кухина е доста просторна – всъщност ги описват като "торби с вода и вътрешности" – органите им са залети с телесна течност, в която циркулират хранителни вещества и отпадъци.

И тази им кухина обаче често се обитава от ... риби.

Броят на перлените рибки, обитаващи една морска краставица, може да достигне двуцифрено число. През 1975 г. ученият Виктор Бено Майер-Рохов открива леопардова морска краставица (Bohadschia argus) с 15 риби вътре в нея.

Кредит: Wikimedia Commons

Рибата, която виждате да наднича от задния край на тази доста красива холотурия, е перлена риба (Carapus sp.) и връзката, въпреки че изглежда неудобна, очевидно е, ако не взаимноизгодна, то поне намерилата подслон риба не пречи на морската краставица, последната изглежда невредима (и никак не е притеснена - наистина има доста място в нея, тези безгръбначни могат да пораснат до 60 см). Такива взаимоотношения се наричат "коменсализъм".

Връзката между рибата и гостоприемника не винаги е толкова добронамерена.

Професор Ерик Парментие (Eric Parmentier) от Университета в Лиеж и доктор Дебора Лантербек (Déborah Lanterbecq) от Университета в Монс, Белгия, в изследване от 2005 г. посочват, че рибите от род Encheliophis всъщност ядат половите жлези (гонадите) на гостоприемника си. Или казано по друг начин взаимоотношенията са преминали "от коменсализъм към паразитизъм"

Всъщност морските краставици имат най-необичайна система за защита срещу хищници, която със сигурност може да се очаква да се задейства, ако риба си вре носа в задните части на холотурията.

Предизвикана от потенциалния хищник, холотурията насочва ануса си по посока на потенциалната заплаха – и изпръсква част от червата си! Или, по-точно, "кювиеровите тубули",вътрешен орган, каналчеста система при някои холотурии, от дълги кухи нишки, съставляващи част от дихателните дървета, които от своя страна са прикрепени към стомашно-чревния тракт. Предназначението на кювиеровите органи все още не е напълно изяснено. При някои видове кювиеровите тубули могат да бъдат изхвърлени и да служат за самозащита.

Разбираемо е, че хищникът е доста объркван от тази атака, а също е и доста омотан, тъй като тубулите се удължават и стават много лепкави при изхвърляне, така че краставицата има възможност да избяга (бавно). Тубулите да се изядат от хищника, но очевидно това не е така, тъй като те са доста токсични.

Между другото, морската краставица не е смъртоносно наранена от загубата на част от вътрешностите си: липсващите части се регенерират и животът продължава както обикновено, като холотурията използва устните си пипала, за да филтрира частиците храна от морска вода или пясък и след това внимателно облизва всяка пипало.

А перлената риба издирва нов дом, надушвайки клоаката на поредния гостоприемник, посрещайки струята издишаната от ануса на морската краставица. Може да си представите аромата - нали не сте забравили че нейните газообменни органи - "дихателните дървета" са свързани със задното ѝ черво?

Това са наистина странни взаимоотношения.

Справка: E.Parmentier & P.Vandewalle (2005) Further insight on carapid-holothuroid relationships. Marine Biology 146(3):
455-465, DOI: 10.1007/s00227-004-1467-7

Източници:

waiter, there’s a fish in my cucumber!, BioBlog

Pearlfish: The eel-like fish that lives up a sea cucumber's butt, Live Science

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !