Въпреки че синьото е вторият най-разпространен цвят на очите в света, той все още е сравнително рядък, наблюдава се само при около 8 до 10% от хората. Но този процент става още по-впечатляващ в светлината на новите изследвания.
Всички синеоки днес могат да бъдат проследени до един общ прародител, който спонтанно е развил мутацията за този цвят на очите, съобщават изследователи от Университета в Копенхаген (UoC).
Мутацията се разпространява от този прародител по целия свят през последните 6 до 10 хилядолетия.
Един източник
„Първоначално всички са имали кафяви очи“, каза водещият автор професор Ханс Айберг от катедрата по клетъчна и молекулярна медицина на UoC. "Но генетична мутация, засягаща гена OCA2 в нашите хромозоми, довежда до създаването на превключвател, който буквално изключва способността за производство на кафяви очи."
Професор Айберг и неговият екип са изследвали генетичния материал от 100 семейства със сини очи. Те анализират ДНК и митохондриалната ДНК на участниците, за да определят мутацията, която най-вероятно е отговорна за синия цвят на очите и откриват, че засяга алел, наречен OCA2.
Алелът кодира синтеза на P-протеина, участващ в производството на меланин в тялото. Пигментът придава цвят на кожата, косата и ирисите в очите.
Мутацията при хора със сини очи не изключва напълно производството на меланин. След като е изключен, той създава различни нюанси на кафяви и сини цветове на очите. Но ако генът OCA2 е напълно инхибиран в човека, екипът отбелязва, че липсата на пигментация води до състояние, известно като албинизъм.
Кредит: Pixabay
Има значителни вариации в нивата на меланин в ириса при хора със зелени и кафяви очи, обяснява екипът. Но хората със сини очи показват много малки вариации в нивата на меланин в ириса помежду си, обяснява екипът. Тези разлики са забележими и в техния геном: макар да има значителни индивидуални вариации в гените, които кодират нивата на меланин при хора с кафяви или зелени очи, хората със сини очи са много сходни.
Това сходство предполага, че всички синеоки индивиди споделят общ прародител. Въз основа на изследването и сравнението на митохондриалната ДНК на участниците (която се наследява само от майчината страна и може да се използва за проследяване на преминаването ѝ от поколение на поколение), този общ прародител е живял някъде преди 6-10 000 години, добавят изследователите.
Природата разбърква нашите гени
По отношение на еволюционното предимство, мутацията, която е довела до сини очи, не представлява еволюционно предимство или недостатък и не е повлияла на степента на оцеляване на човек със сини очи. Това е подобно на мутациите, които засягат цвета на косата, плешивостта и луничките, които не носят никаква полза или вреда за оцеляването на човек.
„[Такава мутация] просто показва, че природата непрекъснато разбърква човешкия геном, създавайки генетичен коктейл от човешки хромозоми и изпробвайки различни промени“, коментира професор Айберг.
Здравословни проблеми, които се проявяват в цвета на очите
Според Healthline има някои медицински състояния, за които е известно, че влияят на цвета на очите на човек. Един от тях е албинизмът, който се развива, когато очите не произвеждат меланин, тъй като мутацията го е изключила напълно. Някои хора с лек албинизъм имат светлосини или виолетови очи, но тези, които страдат от тежката форма, имат розови или червени заради кръвоносни съдове в очите.
Междувременно други състояния, които могат да се видят от промяната на цвета на очите, обикновено засягат бялото или роговицата на окото. Те включват следното:
- Анизокория - състояние, когато една от зениците е по-голяма от другата. Тъй като ирисът в окото с по-голямата зеница е по-малък, изглежда по-тъмен от другия. Някои хора се раждат с това състояние. За тези хора разликата в размера е малка. Разликата е по-голяма, когато причината е инсулт, мозъчна травма или травма на очите. Внезапно възникналата анизокория трябва да се прегледа незабавно.
- Arcus senilis - случва се, когато холестеролът се натрупва и образува мътен бял или син пръстен в окото. Той е безвреден и по-често срещан с напредване на възрастта.
- Хепатит или чернодробно заболяване - Тъй като черният дроб е увреден, те не могат да премахнат билирубина иа се натрупват в кръвта, превръщайки бялата част на окото в жълта.
- Хифема - случва се, когато кръвта е вътре в окото поради нараняване или операция.
- Увеит - възпаление на окото, причинено от инфекция, нараняване или излагане на токсини. Това състояние изисква незабавна медицинска помощ.
Справка: Hans Eiberg, Jesper Troelsen, Mette Nielsen, Annemette Mikkelsen, Jonas Mengel-From, Klaus W. Kjaer, Lars Hansen. Blue eye color in humans may be caused by a perfectly associated founder mutation in a regulatory element located within the HERC2 gene inhibiting OCA2 expression. Human Genetics, 2008; 123 (2): 177 DOI: 10.1007/s00439-007-0460-x
Източници:
All blue eyes descend from a single common ancestor from 6- to 10,000 years ago, ZME Science
Blue-Eyed People Share One Ancestor That Developed the Mutation 6,000 to 10,000 Years Ago
Margaret Davis, The Science Times
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари