Екип биолози са успели да създадат организъм с минимално възможен геном, получен напълно по изкуствен път. За основа е послужил генома на бактерията Mycoplasma mycoides, който учените "орязали" почти двойно.
Доклад за постижението е публикуван в списание Science.
Когато става въпрос за размер на генома (съвкупността от всички гени), едно рядко японско цвете, наречено Paris japonica, е актуалният шампион тежка категория, с 50 пъти по-голяма ДНК от човешката. В другия край на скалата, сега се появи нов свръхлек рекордьор, отгледан в лаборатория в Калифорния, разказва онлайн изданието на Science.
Изследователи, ръководени от Крейг Вентър (Craig Venter) са взели за основа една бактерия с най-малкия геном от свободно живеещите организми, по-малък от този на цветето 282 хиляди пъти. Геномът на новия организъм, наречен Syn 3.0, е сведен до най-необходимото, само нужните му гени, за да оцелее и да се възпроизвежда, само 473 гени.
Създадената оптимална генетична структура на микроба вълнува еволюционните биолози и биотехнолози, те ще добавят един по един гени към него, за да се изучат техните ефекти.
"Това е важна стъпка към създаването на жива клетка с напълно предварителен определен геном", заяви синтетичният биолог Крис Фойгт (Chris Voigt) от Масачузетския технологичен институт в Кеймбридж. Но Фойгт и други отбелязват, че това пълно дефиниране е все още далече, защото функцията на 149 от гените на Syn 3.0 , приблизително една трета от всички гени, остава неизвестна. Първата задача на следователите е да изследват ролята на тези гени, които обещават нови прозрения за основата на биологията на живота.
Щам на бактерията с най-малък геном Syn3.0 /Clyde A. Hutchison et al., Science, 2016
Както подсказва името Syn 3.0, това не е първият синтетичен живот, направена от Вентър, който оглавява института J. Craig Venter Institute (JCVI) и е основател на биотехнологичната компания Synthetic Genomics. През 2010 г. екипът на Вентър съобщи, че са синтезирали една хромозома на Mycoplasma mycoides - бактерия с относително малък геном и я трансплантират в друга бактерия наречена Mycoplasma capricolum, от която преди това е извлечена нейната ДНК. След няколко неуспеха, изследователите успяват да разработят система, която позволява да сглобяват дълги фрагменти ДНК, да поправят грешките при синтеза и в края на краищата получават напълно синтетични, "дизайнерски" геноми.
През 2010 г. колективът на Вентър синтезира геном, почти идентичен с този на естествените бактерии, с изключение на малък брой специално въведени "водни знаци".
В сегашната си работа Вентър, заедно с ръководителя на проекта Клайд Хътчисън от JCVI, са направили крачка напред като са намалили броят на гените, които се съдържат в генома до абсолютно необходимия минимум чрез отстраняване на несъществените гени от Syn 1.0.
Авторите определят новият организъм като изследователска платформа, на която да добавят нови функции. Според тяхната идея, организъм с минимален геном трябва да е по-предвидим и ефективен за синтетичната биология, която сега разчита на природни моделни организми като Ешерихия коли или дрожди.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари