
Стимулацията на мозъка със слаб електричен ток помага на хората да се справят с тест на паметта по-добре, включително и подобрява представянето на възрастни хора при подобен тест.
Според две независими изследвания, публикувани в списанията Journal of Cognitive Neuroscience и Nature Neuroscience, това може да е неинвазивен начин да се подобри човешката памет.
Трябва да отбележим, че електрическият ток, който се провежда, не е силен или ужасяващ, както може би звучи. Техниката се нарича транскраниална пряка електрическа стимулация и според учените се усеща като леко затопляне и гъделичкане.
Изследването, проведено от учени от Калифорнийския Университет в Лос Анджелис (UCLA), разглежда специално лявата предночелна част на кората на мозъка, зона, разположена в челния дял между веждите и линията на косата, както подсказва името ѝ от лявата страна, при хората с доминантна дясна ръка.
Още от преди се смята, че тя е свързана с мисълта, включително и контрола на информацията, събирана в други зони на мозъка.
"Предишните ни изследвания на нервната дейност на лявата предночелна част на кортекса, показват, че тя е силно въвлечена при използването на паметта", пояснява Джеси Рисман (Jesse Rissman), психолог в UCLA и един от авторите на изследването. "Фактът, че хората се справят по-добре с теста, когато стимулираме тази зона от мозъка, носи фактическото доказателство, че тя допринася в процеса на използване на паметта."
Учените разделят 72 участници в три групи и ги подлагат на изследване в два поредни дни. Изследвани са три фактора - памет, разсъждение и възприемане.
В първия ден на участниците се показват 80 различни думи, както и техника да ги запаметят.
На втория ден участниците са "изпитани" върху тези 80 думи, за да се изследват трите фактора, но трите групи са подложени на три различни електрически въздействия - слабо и неефективно (контролна група), въздействие, което повишава възбудимостта на невроните в изследваната зона, и последно такова, което я понижава.
Екипът открива, че разсъждението и възприятието не се подобряват особено при втората група, но паметта е значително по-добра, с 15,4% повишение според техните резултати.
Учените обясняват, че това не е и единствената зона, в която се натрупват спомени, тъй като мозъка е изключително сложен и комплексен орган.
Второто изследване, на учени от Бостънския Университет, подлага на тест участници от две групи - в своите 20 години и около 60-70 години. Изследването проучва активната памет, частта от краткосрочната памет, която използваме за разсъждение и взимане на решения.
Активната памет обикновено започва да се влошава след като навършим 30 години, така че, както се очаква, младата група има по-добро представяне от по-възрастната на теста за паметта.
Въпреки това, след като членовете на втората група преминават 25-минутна слаба стимулация на мозъка чрез електроди, те се справят със задачите толкова добре, колкото и младите участници и това засилване продължава и до края на експеримента 50 минути по-късно.
Според учените, ползите от тази неинвазивна стимулация може да се приложат не само при хората, които са започнали да изгубват паметта си. Получените резултати, подобно на тези в първото изследване, доказват, че и по-млади хора с първоначален лош резултат на теста се справят по-добре след електростимулация.
"Това ни отваря цяла нова насока за потенциални изследвания и възможности за лечение и сме много развълнувани от това", споделя изследователят от Бостънския Университет Роб Рейнхарт (Rob Reinhart).
Източници: Science alert - Neuroscientists Have Improved Memory Retrieval by Zapping People's Brains
Futurism - ZAPPING ELDERLY PEOPLE’S BRAINS SUPERCHARGES THEIR WORKING MEMORY
Още по темата

Човекът
Учени доказаха, че можем да запаметяваме неща, докато спим

Животът
Първият образец за биоелектронно лекарство ускорява възстановяването на нервите (видео)

Медицина
Електростимулации връщат на парализирани радостта от движението (видео)

Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари