Разработен е първият образец на биоелектроника - имплантируемо, биоразградимо безжично устройство, което ускорява възстановяването на нервите и подобрява лечението на увредените нерви.
Постижението е на изследователи от Северозападния университет и Университета на Вашингтон в Сейнт Луис, съобщава сайтът ЕurekАlert!.
Устройството доставя регулярни електрически импулси до увредени периферни нерви при плъхове след хирургическа намеса, ускорявайки възстановяването на нервите в краката им и подобрявайки окончателното възстановяване на мускулната сила и контрол.
Безжичното устройство има размер 18 мм в диаметър и е с дебелината на лист хартия. То може да работи около две седмици, преди да се абсорбира естествено в тялото.
Учените смятат, че такива технологии един ден могат да допълнят или заменят фармацевтичните лечения за различни медицински състояния при хората. Този тип технология, която изследователите наричат "биоелектронно лекарство", осигурява терапия и лечение за клинично значим период от време и директно на мястото, където е необходимо, като по този начин намалява страничните ефекти или рисковете, свързани с постоянните традиционни импланти.
"Тези инженерни системи осигуряват активна,терапевтична функция в предварително заложена доза и след това естествено изчезват в тялото без следа", разказва Джон Роджърс (John A. Rogers) от Северозападния университет, пионер в био-интегрираните технологии и съавтор на проучването. "Този подход към терапията ни позволява да мислим за варианти, които превъзхождат лекарствата и химията."
Изследването е публикувано на 8 октомври в списание Nature Medicine.
Устройството не е тествано при хора, но откритието е обещаващо като бъдеща терапевтична възможност за пациенти с увреждания на нервите. За случаите, изискващи операция, стандартната практика е да се направи някаква електрическа стимулация по време на операцията, за да се подпомогне възстановяването. Но досега лекарите не разполагаха със средства за непрекъснато осигуряване на такова допълнително подпомагане в различни времеви точки по време на процеса на възстановяване и изцеление.
През последните осем години Роджърс и неговата лаборатория са разработили пълна колекция от електронни материали, конструкция на устройствата и техники за производство на биоразградими устройства с широк спектър от възможности, които предлагат потенциал за справяне с неизброими медицински нужди.
Така екипът на Роджърс, съвместно с Уилсън "Зак" Рей (Wilson "Zack" Ray) и колегите му от Университета във Вашингтон, проектират и разработват тънко, гъвкаво устройство, което обвива увредения нерв и доставя електрически импулси за подбрани часове от време няколко дни, преди устройството да се разгради безопасно в организма. Устройството се захранва и управлява безжично от предавател извън тялото, който действа малко като пад за безжично зареждане на мобилни телефони.
След това учените от Университета във Вашингтон изследват биоелектронното устройство при плъхове с ранени седалищни нерви. Този нерв изпраща сигнали нагоре и надолу по краката и контролира мускулите на краката. Изследователите използват устройството, за да осигурят един час на ден електрическа стимулация за плъховете за един, три или шест дни или без никаква електрическа стимулация и след това да наблюдават тяхното възстановяване през следващите 10 седмици.
Те установяват, че всякаква електрическа стимулация помага на плъховете да възстановят мускулната си маса и сила. Освен това, колкото повече дни се прави електростимулацията, толкова по-бързо и по-добре плъховете възстановяват нервната си сигнализация и мускулна сила. Не са открити неблагоприятни биологични ефекти от устройството и неговата реабсорбция.
Чрез промяна на състава и дебелината на материалите Роджърс и екипа му могат да контролират точния брой дни за работа на устройството, преди да бъде разградено в тялото. Новите версии могат да осигуряват електрически импулси в продължение на седмици, преди да се разрушат. Способността на устройството да се разгради в тялото премахва нуждата от втора операция за изваждане на небиоразградимо устройство, като по този начин се елиминира допълнителния риск за пациента.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари