Тази седмица излязоха резултати от проучване на изследователите от Университета в Оксфорд, което установи, че ваксината Oxford-AstraZeneca, която се очаква да получат повечето българи, "може да окаже значително влияние върху предаването" на SARS-CoV-2 - вирусът, който причинява COVID-19.
Важно е да се отбележи, че статията все още не минала партньорска проверка и не е публикувана в рецензирано списание. И все още не е ясно дали другите ваксини срещу COVID-19 ще предотвратяват разпространението на вируса.
И така, какво казва изследването досега? И колко важно е предотвратяването на предаването на вируса?
Предотвратяват ли ваксините срещу COVID-19 разпространението на вируса?
Целта на ваксинацията е, на първо място да предотврати разболяването на хората. Понякога ваксините могат да попречат да се заразим и следователно да предадем вируса на други. Това се нарича стерилизиращ имунитет. Това правят ваксините срещу морбили и срещу хепатит В, но са малко такива ваксини.
Що се отнася до COVID-19, изследователите са фокусирани основно върху ефикасността на защитата на ваксините - доколко добре предпазват хората от разболяване.
Установено е в клиничните изпитвания, че ваксината на Pfizer е 95% ефективна в предотвратяването на заболяването. Но дали тя спира заразяването, все още не е известно - защото не е измервано.
Възможно в проучването на Pfizer да има хора, които са получили ваксината, заразили са се с SARS-CoV-2, но не са развили никакви симптоми.
Те може да не бъдат идентифицирани, нито включени в анализа на Pfizer, тъй като изследователите проследяват най-вече дали ваксината спира или намалява тежестта на симптомите на COVID-19 - а не дали ваксината предотвратява заразяването.
Затова пък проучванията на Оксфорд-АстраЗенека всички участници правят всяка седмица COVID тесткато целта е да се разбере дали ваксината ще предотврати изаразяване. Проучването на Университета в Оксфорд взема ежеседмично проби от носа и гърлото на група доброволци от Великобритания, независимо дали показват симптоми или не.
Изследователите отбелязват, че целта им не е била специално да измерват предаването на болестта, а по-скоро са се фокусирали повече върху намирането на оптималното време между дозите. Но използват присъствието на вируса в пробите като показател за вероятността човекът да предаде болестта на някой друг.
Учените откриват 67% намаление на положителните резултати от тестовете сред хората, получили единична доза от ваксината на Оксфорд-АстраЗенека, която по принцип се прилага в две дози.
"Това не означава, че предаването е намалено с две трети, но сега знаем, че количеството вируси в носа е свързано с предаването - повече вирус в носа, по-голяма вероятност за предаване на вируса", коментира професор Шарън Люин (Sharon Lewin), експерт по инфекциозни болести и директор на Института Дохърти, която не е участвала в проучването.
Как и кога ще знаем със сигурност?
С напредването на масовата ваксинация в другите страни, скоро трябва да се появят повече данни за скоростта на разпространение на вируса.
"Доказателството всъщност ще бъде, ако пандемията изчезне заради това, че населението е ваксинирано - това ще бъде най-силният сигнал, който ще получим", коментира д-р Джеймс Трауер (James Trauer), ръководител на звеното за епидемиологично моделиране на Университета Монаш.
Изследователите са склонни да приемат това като за фаза 4 от клиничните изпитвания.
Освен внимателното наблюдение за безопасността на ваксината, учените ще наблюдават и броя на случаите на COVID-19 в райони, където хората са ваксинирани и мерките локдауни и социално дистанциране започват да изчезват.
"Тези [данни] всъщност ще дойдат съвсем скоро, защото Израел вече напълно е ваксинирал до около една четвърт от населението си и продължава да ваксинира", отбелязва д-р Трауер. "Китай има планове да ваксинира много голяма част от населението в рамките на една провинция, а Великобритания ваксинира много, много бързо."
Освен оценката на данните за броя на случаите на COVID-19 изследователите ще трябва да продължат да тестват ваксинираните популации, за да се разбере дали хората се заразяват или не, защото хората всъщност може да са безсимптомни и да не се разболяват.
Ами новите варианти на COVID?
Появата на няколко нови варианта на COVID-19 предизвика загриженост сред експертите относно това колко бързо се развива вирусът и дали съществуващите ваксини срещу COVID-19 ще могат да се справят.
Досега ранните данни сочат, че съществуващите ваксини вероятно ще действат и срещу новите варианти, въпреки че някои мутации могат леко да притъпят ефективността на ваксините, обяснява професор Найджъл Макмилан (Nigel McMillan), специалист по инфекциозни болести и имунология в Университета Грифит.
"В момента ваксините изглеждат добре, но може да се наложи да ги променим в бъдеще", коментира професорът.
За щастие, повечето от ваксиналните технологии за COVID-19 са сравнително лесни за адаптиране към появяващите се вирусни варианти като технологиите за създаването на мРНК ваксините.
"Най-добрата ни ваксина вероятно винаги е следващата", казва професор Макмилан. "Въпреки че това няма да е вирус, който мутира и се променя толкова бързо, колкото грипа, той със сигурност ще се промени".
„Вирусът става по-добър играч, ние също.“
Ако ваксините не спрат напълно болестта, тогава какво?
Най-лошият сценарий изобщо не е наистина лош.
Вероятно няма да започнем свободно да се придвижваме във всяка страна или ще изхвърлим маските си, но просто намаляването на тежестта на COVID-19 трябва да забави разпространението на болестта, ако възникнат огнища.
"Мисля, че е съвсем ясно, че хората, които са много болни, обикновено са много заразни", пояснява д-р Трауер.
Наличието на по-малко болни хора, разпространяващи болестта, ще облекчи тежестта върху здравните системи и екипите за проследяване на контактите.
Има, разбира се, хора, които са заразени с вируса, но нямат симптоми. Неотдавнашен преглед на изследванията определя дела на асимптоматичните инфекции на около 1:6.
И макар да се случва безсимптомно предаване, същият преглед изчислява, че рискът е с около 40% по-нисък, отколкото при хората със симптоми.
С други думи, симптоматичните хора съставляват лъвския дял от разпространението на COVID-19.
"Така че дори ако ваксините имат ефект само на намаляване на тежките заболявания, все пак очаквам те да имат значителен ефект върху предаването", подчертава д-р Трауер.
Реално погледнато, професор Макмилън подозира, че след като пандемията изчезне, ще живеем с коронавируса, както правим с други вируси.
"Ваксинираме хората и предотвратяваме смъртта и просто се връщаме към нормалното, но вирусът циркулира наоколо - хората го хващат, но не мислим за това", казва професор Макмилан.
"В известен смисъл това е нещо като грип. Може няколко души да умрат от грип, много хора може да се разболеят от грип ... но хората няма да умират ненужно от него."
Справка:
"Single Dose Administration, And The Influence Of The Timing Of The Booster Dose On Immunogenicity and Efficacy Of ChAdOx1 nCoV-19 (AZD1222) Vaccine", Merryn Voysey, Sue Ann Costa Clemens et al., Preprints with The Lancet, https://papers.ssrn.com/sol3/Delivery.cfm/ef5d5551-9a19-424e-aadd-8eeaddc76763-MECA.pdf
Източник: Do COVID-19 vaccines prevent transmission of coronavirus — and how much does that matter?, ABC News
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари