В продължение на десетки хиляди години микроскопично същество е лежало замръзнало и неподвижно под земята в сибирската вечно замръзнала почва (пермафрост).
Но, когато учените го размразяват, мъничкото многоклетъчно животно не просто се съживява - то се възпроизвежда, показвайки, че има механизъм, чрез който многоклетъчните животни могат да избегнат увреждане на клетките по време на процеса на замразяване и да се събудят готови за живот.
„Нашият доклад е най-убедителното доказателство към днешна дата, че многоклетъчните животни могат да издържат десетки хиляди години в криптобиоза (анабиоза), състоянието на почти напълно спрян метаболизъм“, обяснява биологът Стас Малавин от Лабораторията за почвена криология в Института по физикохимични и биологични проблеми в почвознанието към Руската академия на науките.
Съществото е микроскопично безгръбначно, наречено ротифер. Тези малки водни животни живеят във водни басейни по целия свят и способността им да оцеляват при условия като замръзване и дехидратация е впечатляваща.
Предишни проучвания и експерименти показват, че те могат да оцелеят с години в състояние на криптобиоза, при което организмът поставя на пауза всички биологични функции. За замръзналото състояние се разбра, че могат да оцелеят десетилетие.
Древният арктически пермафрост е неочаквано богато находище на древни организми, оцелели хилядолетия. Сред тях са микроби като вируси, както и растения и мъх. Едно изключително възстановяване е многоклетъчен чървей нематод от вечно замръзналата почва на възраст над 30 000 години.
Възстановяването на многоклетъчното ротифер, сладководен вид от рода Adineta, предполага, че възстановяването на нематода не е било просто невероятна случайност. Пробата от пермафроста е събрана от 3,5 метра под земята при река Алазея в Северен Сибир. Тя съдържа богата на лед глинеста почва от късния плейстоцен - радиовъглеродното датиране потвърждава, че образецът е на около 24 000 години.
Устройство на Phylum Rotifera. Кредит: https://biocyclopedia.com/index/general_zoology/phylum_rotifera.php
Изследователите поддържат култури от тази проба, която съдържа редица организми - включително редица живи ротифери. Докато са в лабораторията, тези малки същества се размножават чрез партеногенеза - тоест безполово клониране, единственият начин, по който ротификаторите могат да се размножават.
Тяхното присъствие в замръзналата проба - за да се различи от замърсявания - е потвърдено чрез търсене на генетичен материал във вечната замръзналост и сравняване на древните ротифери със съвременните видове.
След това изследователският екип избира на случаен принцип 144 екземпляра от съживения щам и ги замразява отново при температура от -15 градуса по Целзий за период от една седмица. Оцелелите са сравнени със замръзналите и съживени членове на съвременни сладководни ротифери. Впечатляващо е, че древните ротифери не изглеждат значително по-устойчиви на замръзналите съвременните ротифери.
Анализът на екипа предполага, че ако процесът на замразяване е относително бавен, клетките на ротиферите могат да оцелеят при образуването на ледени кристали с минимални щети, което им позволява да оцелеят - въпреки че как могат да оцелеят десетки хиляди години, все още не е известно.
Екипът се надява да проведе допълнителни изследвания на процеса с надеждата да идентифицира механизма. Тогава това би могло - с много голямо може би - да помогне да се идентифицира начин за защита на клетките на по-сложни организми, коментират изследователите.
"Многоклетъчен организъм, замразен и съхраняван така в продължение на хиляди години и след това - върнат към живот - е мечта на много писатели-фантасти", коментира Малавин.
"Разбира се, колкото по-сложен е организмът, толкова по-сложно е да го запазим жив замръзнал и за бозайниците в момента това е невъзможно. И все пак напредъкът от едноклетъчен организъм към организъм с черва и мозък, макар и микроскопичен, е голяма крачка напред".
Справка: A living bdelloid rotifer from 24,000-year-old Arctic permafrost
Lyubov Shmakova, Stas Malavin, Nataliia Iakovenko, Daniel Shain, Michael Plewka, Elizaveta Rivkina et al.
Current Biology, DOI: https://doi.org/10.1016/j.cub.2021.04.077
Източник: These Tiny Creatures Were Revived After 24,000 Years Frozen in The Siberian Permafrost
MICHELLE STARR, Sciencealert
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари