От гледна точка на биологичното стареене, тялото изглежда превключва предавките три пъти през нашия жизнен цикъл, показват нови изследвания - 34 години, 60 години и 78 години са ключовите прагове.
С други думи, сега имаме доказателства, че остаряването не е един дълъг, непрекъснат процес, който се движи с една и съща скорост през целия ни живот.
Резултатите могат да ни помогнат да разберем повече за това как телата ни започват да се разрушават, когато остаряваме, и как специфичните заболявания, свързани с възрастта - включително болестта на Алцхаймер или сърдечно-съдовите заболявания, могат да бъдат по-добре лекувани.
Същото проучване също така предлага нов начин за надеждно прогнозиране на възрастта на хората с помощта на нивата на протеома в кръвта им. Протеомът представлява съвкупността от всички телесни протеини, произведени от клетка, тъкан или организъм за даден период от време. Или по-строго, това е набор от експресираните протеини в даден тип клетки или организъм, в даден период от време при дадени условия. Терминът е производен на думата "протеин" (белтък), подобен по произход на думата "геном" (съвкупността от всички гени в тялото)
„Чрез дълбоко изследване на стареещия плазмен протеом ние установихме, че съществуват вълнообразни промени в човешкия живот“, пишат изследователите в публикуваната си в Nature Medicine статия.
"Тези промени са резултат от струпването на протеини в различни модели, което се оформя окончателно с появата на три вълни на стареене."
Екипът анализира данни от кръвната плазма на 4 263 души на възраст от 18 до 95 години, разглеждайки нивата на около 3000 различни протеини, движещи се през биологичните системи, и прави нещо като моментна снимка на случващото се в организма на хората. Учените откриват, че 1379 от проследените протеини варират с възрастта.
Макар че нивата на протеините често остават относително постоянни, изследователите откриват, че при отчитането на протеините големи промени се наблюдават около младата възраст (възраст 34), късната средна възраст (60 години) и старостта (78 години).
Защо и как се случва това все още не е ясно, но ако протеините могат да бъдат проследени до източниците им, това може да даде възможност на лекаря ви например да ви предупреди, че черният ви дроб старее по-бързо от обикновено.
Изследването също така подчертава връзката между стареенето и кръвта, нещо, което е забелязано в предишни проучвания.
"Отдавна знаем, че измерването на определени протеини в кръвта може да даде информация за здравословното състояние на човека - липопротеините за сърдечно-съдовото здраве например", обяснява неврологът Тони Уайс-Корей (Tony Wyss-Coray) от Центъра за изследвания на болестта на Алцхаймер (ADRC) в Станфорд.
"Но не бе оценено, че толкова много различни нива на протеини - приблизително една трета от всичките, които разгледахме - се променят значително с напредването на възрастта."
Изследователите успяват да създадат система, чрез която миксът от 373 подбрани протеини в кръвта да може да се използва за точно прогнозиране на възрастта на човек в рамките на около три години или повече.
Интересното е, че когато системата греши, предсказвайки по-млада възраст, субектът обикновено е твърде здрав за своята възраст.
Друга констатация от изследването дава още доказателства за нещо, за което се подозира отдавна: мъжете и жените остаряват по различен начин. От 1379 протеина, за които е установено, че се променят с възрастта, 895 (близо две трети) са значително по-предсказващи за единия пол в сравнение с другия.
Това откритие е все още на ранен етап - изследователите отбелязват, че клинично приложение може да се очаква не по-рано от 5-10 години - и ще е нужна още много работа, за да се разбере ролята на всичките тези протеини като маркери за стареенето и дали всъщност допринасят или не за самото остаряване.
Все пак тези констатации откриват възможността един ден да получим кръвен тест, който може да измери как остаряваме - поне на клетъчно ниво.
И колкото повече знаем за остаряването, толкова повече ще можем да му противодействаме. Това би могло да ни информира за всичко - от това да знаем какво да пием и ядем, за да добавим потенциално още няколко години живот, до намирането на лечение, за да се избегнат някои от най-тежките неприятности, свързани с възрастта.
„В идеалния случай бихте искали да знаете как практически всичко, което сте взели или направили, влияе на вашата физиологична възраст“, коментира Уайс-Корей .
Справка: Undulating changes in human plasma proteome profiles across the lifespan, Benoit Lehallier et al., Nature Medicine.
Източник:
Our Bodies Age in Three Distinct Shifts, According to More Than 4,000 Blood Tests, sciencealert
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари