В сянката на най-голямата планинска верига в Южна Австралия под повърхността се крие вкаменелост, която разкрива богата история на живота на Земята. Вкаменелостите, открити в Националния парк "Нилпена Едиакара", съхраняват ключов момент в историята на еволюцията: решаващият период, през който едноклетъчните организми започват да се превръщат в първите сложни, забележими животни на планетата.
Откритието е направено от Скот Евънс (Scott Evans), доцент по геология в катедрата по науки за Земята, океаните и атмосферата в Държавния университет на Флорида, и екип палеонтолози от няколко институции, идентифицира древно морско животно отпреди около 555 милиона години. Откритието помага да се отговори на въпроса как е еволюирал животът на Земята.
Quaestio simpsonorum е първото животно, което показва категорична ляво-дясна асиметрия - важен признак на еволюционното развитие. Откритията на екипа са публикувани в Evolution & Development.
"Животното е малко по-малко от размера на човешка длан и има форма на въпросителен знак в средата на тялото си, която разграничава лявата и дясната страна", разказва Еванс. "Няма други вкаменелости от това време, които да показват този тип структура толкова категорично. Това е особено интересно, тъй като това е и едно от първите животни, което е било способно да се движи самостоятелно".
Изследователите твърдят, че "Куестио" (Quaestio), се е държало като малка морска прахосмукачка, консумирайки хранителни вещества от микроскопични водорасли, бактерии и други организми, докато се е движело по морското дъно. Микробите образуват органичен мат, подобен на слизест килим, изпълнен с хранителни вещества на морското дъно, който формира специфична текстура, запазена в скалните плочи, съставящи фосилните находища в парка. Изследователите откриват отчетливи отпечатъци от Куестио заедно с доказателства за неговите следи в тази вкаменена текстура на рогозката.
"Един от най-вълнуващите моменти при разкопаването на леглото, в което открихме много Quaestio simpsonorum, бе, когато обърнахме една скала, почистихме я и забелязахме нещо, което очевидно бе следа от вкаменелост на Куестио - ясен знак, че организмът е бил подвижен; можел е да се движи", разказва Иън Хюз (Ian Hughes), дипломант по организмова и еволюционна биология в Харвардския университет и един от изследователите на екипа.
Екипът включва и изследователи от Калифорнийския университет в Ривърсайд, Музея на Южна Австралия и Университета в Аделаида, Австралия.
Емили Хюз от Технологичния институт на Джорджия, и Иън Хюз от Харвардския университет, използват клечка за зъби, за да отстранят внимателно замърсяването от скална плоча. Кредит: Scott Evans
Мери Дросер (Mary Droser), водещ учен на Нилпена, почетен професор по геология в Калифорнийския университет в Ривърсайд и бивш научен ръководител на докторската дисертация на Еванс, ръководи този екип при разкопките в парка повече от 20 години.
"Това е изключително важно от гледна точка на това, че ни разказва за развитието на животинския свят на Земята", коментира Дросер. "Ние сме единствената планета, за която знаем, че има живот, така че докато търсим живот на други планети, можем да се върнем назад във времето на Земята, за да видим как се е развил животът на тази планета. Изучаването на историята на живота чрез вкаменелостите ни казва как животните еволюират и какви процеси предизвикват тяхното изчезване, било то климатични промени или ниско съдържание на кислород."
Националният парк "Нилпена Едиакара" е отворен за посетители в началото на 2023 г. и е част от кандидатурата за признаване на обекта за световно наследство на ЮНЕСКО. Обектите на световното наследство на ЮНЕСКО са природни или културни обекти, за които се счита, че са с изключителна общочовешка стойност и са защитени с международна конвенция.
"Като най-старите вкаменени животни, биотата на Едиакара може да ни разкаже много за ранните процеси на развитие", заявява Евънс. "Определянето на генните експресии, необходими за изграждането на тези форми, предоставя нов метод за оценка на механизмите, отговорни за началото на сложния живот на тази планета.
"Тъй като днешните животни използват същите основни генетични програми за формиране на различни лява и дясна страна, можем да бъдем достатъчно сигурни, че същите гени са действали за създаването на тези характеристики при Куестио - животно, което е изчезнало преди повече от половин милиард години."
Въпреки че екипът прави разкопки на това място от десетилетия - в находища на вкаменелости и скални плочи с размер от нокът до няколкостотин килограма, Quaestio е открит съвсем наскоро на едно от най-новите места за разкопки в парка в резултат на съвместна работа с доброволци от Музея на Южна Австралия. Изследователският екип се надява да продължи да проучва отново обекти в целия парк с площ от близо 150 000 акра.
"Все още откриваме нови неща всеки път, когато копаем", добавя Хюз. "Въпреки че това са едни от първите животински екосистеми в света, те вече са били много разнообразни. Виждаме експлозия на живота наистина в началото на историята на животинската еволюция."
Справка: Scott D. Evans et al, A new motile animal with implications for the evolution of axial polarity from the Ediacaran of South Australia, Evolution & Development (2024). DOI: 10.1111/ede.12491
Източник: Scientists discover one of the Earth's earliest animals in Australian outback, McKenzie Harris, Florida State University
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари