Вкаменелости от най-малките яйца на динозавър в света са открити в Китай (видео)

Ваня Милева Последна промяна на 18 октомври 2024 в 13:55 1420 0

Новият тип вкаменелости от яйца на динозаври

Кредит China University of Geosciences (Wuhan)/Handout via Xinhua

Новият тип вкаменелости от яйца на динозаври, открити в град Ганжоу, източната китайска провинция Дзянси.

Китайски изследователи са открили най-малките вкаменелости на яйца на динозаври, откривани някога. Находката, датираща от преди повече от 80 милиона години, от периода късна креда, дава нова информация за репродуктивните навици на нептичите динозаври тероподи.

Шест сравнително пълни вкаменелости от яйца са изкопани от добре запазено гнездо, открито на строителна площадка в град Мейлин, Ганджоу, през 2021 г., съобщава Xinhua News.

Откритието е публикувано наскоро в списание Historical Biology.

Изследователският екип, състоящ се от експерти от Института за геоложко проучване и проучване на Дзянси (JGSEI), Китайския университет по геонауки (Ухан) и Института по палеонтология и палеоантропология на гръбначните животни на Китайската академия на науките, потвърди значението на това откритие след подробно тригодишно проучване.

Откритието чупи рекорди

Най-пълното фосилно яйце, намерено на мястото, е с дължина само 29 мм. Тези малки вкаменелости са открити в Гуанджоу, провинция Дзянси, източен Китай, счупвайки предишния рекорд за най-малкото фосилно яйце на динозавър, което е с дължина приблизително 45,5 мм и е открито в провинция Джъдзян, Китай. Това прави новото откритие не само уникално, но и важно за еволюционната история на динозаврите.

Анализирайки яйчените черупки с помощта на съвременни технологии като сканираща електронна микроскопия и дифракция на обратно разсейване на електрони, изследователите установяват, че яйцата вероятно принадлежат на нептичи теропод на база морфологията и микроструктурата на черупките.

Нови прозрения за еволюцията на динозаврите

Това откритие е принос към разнообразието от известни яйца на динозаври от периода късна креда и хвърля светлина върху репродуктивното поведение на тероподите, групата месоядни динозаври, която включва известни видове като Tyrannosaurus rex. Изследователският екип сега планира да използва микро-CT сканиране, за да реконструира фосилизираното гнездо и да научи повече за това как тези яйца са били снесени и запазени.

Лу подчертава, че екипът има за цел да определи точните видове, които са произвели тези яйца, и да задълбочи познанията за техните репродуктивни методи. Откритието може да разкрие нови аспекти на биологията на динозаврите и да предложи улики за условията на околната среда в региона през късната креда.

Това откритие представлява значителен принос към палеонтологията и отваря възможност за бъдещи изследвания върху възпроизводството на динозаврите и условията, които са оформили техния еволюционен успех.

Справка: Wu, R., Lou, F., Yu, J., Xue, Y., Zhang, S., Yang, L., … Han, F. (2024). The smallest known complete dinosaur fossil eggs from the Upper Cretaceous of South China. Historical Biology, 1–10. https://doi.org/10.1080/08912963.2024.2409873

Източник: World's Smallest Dinosaur Egg Fossils Discovered in China, Аncient Оrigins

Най-важното
Всички новини
За писането на коментар е необходима регистрация.
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

Няма коментари към тази новина !